REKLAMA

Źródła muzyki Chopina

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 16:05
W magazynie "Źródła" zaprosiliśmy na koncert odkrywający tradycyjne źródła muzyki Chopina, wspomnieliśmy także o tańcach polskich, które już za miesiąc odbędą się na Krakowskim Przedmieściu...
Audio
Fryderyk Chopin (grafika ilustracyjna)
Fryderyk Chopin (grafika ilustracyjna)Foto: shutterstock.com/martincreative

Białe plamy Mazowsza Północnego

- Nie chodzi o warstwę etnograficzną. Chodzi o proste doświadczeni e więzi, tożsamości w ludzkim doświadczeniu. O łzę, która popłynie, gdy człowiek się wzruszy, bo to przypomina mamę, tatę i dziadka – mówił Janusz Prusinowski, odnosząc się do swojego projektu „Mazowsze Północne. Ziemia Nieznana”. Pomysł na festiwal kiełkował w Prusinowskim już od dawna. Wreszcie, jak mówi, zdobył się na odwagę, by go zorganizować. Ukazanie muzyki tradycyjnej Mazowsza Północnego, nie jest proste. Ten region to biała plama na polskiej mapie etnomuzykologicznej. Wynika to przede wszystkim z położenia obszaru – Mazowsze Północne (na czele z Mławą) leżało na granicy zaborów. Ponadto, doskonale skomunikowana linią kolejową z Warszawą Mława była ośrodkiem, do którego szybko przenikały nowoczesne trendy ze stolicy. W tym i trendy muzyczne, które wypierały poprzednie mody.

W domu Prusinowskich wciąż brzmiała muzyka. Rodzice Janusza Prusinowskiego byli m.in. śpiewakami pogrzebowymi, a zwyczaj „pustych nocy” – czuwania przy zmarłym – do dziś jest popularny w tym regionie. Ponadto zabawy, potańcówki, wesela. To wszystko Prusinowski pamięta z dzieciństwa. Do tego wszystkiego chciał wrócić dzięki festiwalowi i przekazać kolejnym młodym pokoleniom. Dlatego część festiwalu to wykłady muzyczne w szkołach Mazowsza Północnego.

- Liczyliśmy na to, że dzieci opowiedzą w domach, co się działo w szkole. Zaproszą rodziców, dziadków, wujków i z nimi przybędą na sobotnią potańcówkę. Udało się! – wspominał z radością Prusinowski.

Dotarcie do materiałów muzycznych Mazowsza Północnego to nie tylko długie kwerendy w IS PAN czy muzeach etnograficznych i skansenach. To także podróż w zakamarki pamięci starszych mieszkańców regionu. Festiwal przywołuje Mazowsze Północne z czasów młodości wielu z nich. Więcej o efektach projektu w dzisiejszej audycji!

Namiot „Tańce polskie”

- Marzył mi się powrót do konwencji namiotu „Tańce polskie” sprzed pandemii – mówił współorganizujący Niepodległościową zabawę na Krakowskim Przedmieściu Janusz Prusinowski. – Będą to warsztaty tańców z 4 regionów Polski: Wielkopolska, Żywieckie, Kurpie, Polska Centralna: Mazowsze, Radomszczyzna, Kujawy. Te granice między regionami Polski Centralnej nie są tak ostro zaznaczone, dlatego wydaje mi się to bronić. Kluczem jest rodzaj tańców, ich dominująca trójkowość. Kujawiaki, kujony, zawiślaki, mazurki i oberki przechodzą miękko jedne w drugie i są ze sobą mocno związane. Tworzą jeden typ ruchu i muzykowania. Trójkowość, rubatowość, polirytmia, są tu stale obecne.

Namiot „Tance polskie” organizowany we przez biuro Niepodległa stanie na Krakowskim Przedmieściu już 11 listopada. Nie zabraknie tam naszej redakcji, mamy nadzieję, że nie zabraknie i Państwa!

Źródła muzyki Chopina i aplikacja I-Chopin

Ostatnimi dniami cała Polska żyje Konkursem Chopinowskim. Nie zapominając, że wielki kompozytor czerpał swoje inspiracje z ludu, rozmawialiśmy z Januszem Prusinowskim o źródłach muzyki Chopina. Ale i o ciekawym przedsięwzięciu pt. I-Chopin – aplikacji, która ma ukazać jak blisko jest chopinowskiej muzyce klasycznej do tradycyjnych źródeł.

- Chopin nie wylądował na księżycu, ale w kosmosie muzyki tradycyjnej, którą znał, rozumiał i kochał. Używał jej jako elementów swojego języka muzycznego, zwłaszcza w mazurkach. Ale dla miłośników muzyki klasycznej wcale nie jest to naturalne połączenie i powszechna wiedza: tu jest muzyka klasyczna, tu mazurki i oberki. Te dwa światy mają jednak swój wspólny muzyczny język – tłumaczył Prusinowski. – Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Polskim Radiem i RCKL-em, wydał kilka lat temu album „Źródła muzyki Chopina”, do którego dołączona była również wspaniała publikacja książkowa. Teraz Janusz Prusinowski Kompania, Maniucha Bikont i Martyna Grabowska zagra wybrane utwory z płyty na żywo.

Janusz Prusinowski Trio - NOWA TRADYCJA 2011  280.jpg
Do Chopina przez taniec. Rozmowa z Januszem Prusinowskim

Dziś, w środę 13 października, odbędzie się koncert z muzyką na żywo. W Nowym Świecie Muzyki wymienieni przez Janusza Prusinowskiego artyści zaproszą m.in. uczestników Konkursu Chopinowskiego. „Jestem bardzo ciekaw, co interesującego dla muzyki może wyniknąć z takiego zjawiska!”, mówił Prusinowski.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Janusz Prusinowski

Data emisji: 13.10.2021

Godzina emisji: 15.15

mg

Czytaj także

Źródła muzyki Chopina

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 11:00
W audycji mówiliśmy m.in.: o płycie „Źródła muzyki Chopina”, czyli albumie z muzyką tradycyjną, który stanowi najgłębsze do tej pory compendium polskiej muzyki ludowej, odnoszącej się bezpośrednio do inspiracji kompozytora.
rozwiń zwiń