REKLAMA

Źródła muzycznie - Trio Chemirani, ku perskiej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 16:00
Muzyka Tria Chemirani to przede wszystkim dialog instrumentów perkusyjnych, wykorzystujący rytmy mające nawet kilkaset lat! Równocześnie, artyści podkreślają, iż duża część ich twórczości bierze się z improwizacji oraz z prostej przyjemności płynącej z grania i przebywania razem.
Audio
  • Źródła muzycznie - Trio Chemirani, ku perskiej tradycji (Dwójka/Źródła)
Trio Chemirani
Trio ChemiraniFoto: Thomas Dorn

Rodzinne trio Chemiranich to jeden z najciekawszych i najbardziej znanych zespołów perkusyjnych na świecie. Tworzą go Djamchid Chemirani oraz jego dwaj synowie i uczniowie – Keyvan i Bijan. Podstawą brzmienia tej niezwykłej grupy jest zarb lub tombak – bęben używany w klasycznej muzyce perskiej, traktowany jako instrument perkusyjny oraz melodyczny. Zarb ma kształt kielicha, jego korpus wykonuje się z drewna morwowego lub z orzecha włoskiego, zaś membranę – z koziej, wielbłądziej lub owczej skóry. Djamchid Chemirani uczył się gry u legendarnego irańskiego mistrza Hosseina Tehraniego, który nadał zarbowi rangę nie tylko instrumentu akompaniującego, ale i solowego. Tradycyjna edukacja muzyczna na Bliskim Wschodzie bazuje na relacji mistrz-uczeń i dokładnym kopiowaniu wskazówek nauczyciela. W taki również sposób senior rodu Chemiranich od lat 80. uczył gry na zarbie, perskiego repertuaru radif oraz kultury sufickiej swoich synów, z którymi począwszy od II połowy lat 90. zaczął występować jako Trio Chemirani. Keyvan i Bijan rozszerzyli ponadto instrumentarium zespołu o inne bliskowschodnie bębny, takie jak daf, bendir czy udu.

Muzyka Tria Chemirani to przede wszystkim dialog instrumentów perkusyjnych, wykorzystujący rytmy mające nawet kilkaset lat! To zarówno głębokie i transowe brzmienia unisono, jak i skomplikowane polirytmiczne układy, pokazujące szerokie możliwości techniczne i melodyczne zarbu. Artyści podkreślają, iż duża część ich twórczości bierze się z improwizacji oraz z prostej przyjemności płynącej z grania i przebywania razem.

W Źródłach posłuchamy retransmisji koncertu z festiwalu Nowa Tradycja 2017. Wystąpili wówczas: Maryam, Keyvan i Bijan Chemirani.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 18.10.2021

Godzina emisji: 15.15