Fortepiany świata i opowieści córki Józefa Zarasia

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 16:00
Dzisiejszy magazyn "Źródła" był bardzo muzyczny a rozbrzmiewała w nim... muzyka fortepianowa! Na osłodę pustki po zakończonym właśnie XVIII Konkursie Chopinowskim, wybraliśmy się w podróż na Kubę, do Szwecji i Holandii, by usłyszeć, jak tan brzmi muzyka fortepianowa w dość niecodziennych odsłonach.
Audio
  • Fortepiany świata i opowieści córki Józefa Zarasia (Dwójka/Źróła)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/carlos castilla

Odwiedziliśmy także pogranicze Radomsko-Opoczyńskie, z którego pochodził słynny skrzypek Józef Zaraś. Podczas przygotowywania monograficznej płyty tego artysty Magdalena Tejchma i Kuba Borysiak rozmawiali m.in. z jego córką – Krystyną Laskowską z Nieznamierowic. Rozmówczyni opowiadała m.in. o relacji z ojcem i miłości do śpiewu, biednym, ale radosnym życiu na wsi pełnej muzyki i życzliwości.

Już niedługo zdradzimy, komu poświęcona będzie kolejna część naszej serii Muzyka Źródeł, dziś przypomnieliśmy utwory z zeszłorocznej płyty "Józef Zaraś z Nieznamierowic".

Kapela Józefa Zarasia z córka Kapela Józefa Zarasia z córka

Na fortepianach świata zagrali:

Rubén González: Ten kubański pianista i kompozytor to wieloletnia muzyczna podpora grupy Buena Vista Social Club, najznamienitszy twórca muzyki son.

Arne Forsén: To szwedzki pianista jazzowy i improwizującey. Jednak, m.in. ze względu na koligacje rodzinne, jego zainteresowania sięgają także do rodzimego folkloru oraz muzyki klasycznej. Słuchaliśmy muzyki z albumu „Visa från Dorotea”

Rembrandt Frerichs: Holenderski pianista jazzowy. W swoim triem gra na piano forte. Instrument ten dobrze komponuje się z perskim kemenche, o czym mieliśmy okazję przekonać się, słuchając utworu nagranego z wiruozem kemenche – Kayhanem Kalhorem (album „It’s still autumn”).

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 21.10.2021

Godzina emisji: 15.15

Czytaj także

Fortepiany świata

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 21:00
W ostatnim przed Konkursem Chopinowskim wtorkowym wydaniu „Źródeł” magazyn zdominowała muzyka na czarne i białe klawisze. Jak się okazuje, fortepian wpisał się w muzyczne tradycje miejsc niezwykle odległych od kolebki tego instrumentu czyli Europy. Od dziesięcioleci jest on ważnym elementem muzyki kubańskiej, algierskiej czy np. birmańskiej!
rozwiń zwiń