REKLAMA

Japońsko-afrykańskie fuzje muzyczne cz.1

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 16:00
Japonia w Afryce i Afryka w Japonii – pod takim znakiem miną nam trzy piątkowe spotkania w magazynie Źródła, podczas których będziemy przysłuchiwać się japońsko-afrykańskim fuzjom muzycznym.
Audio
  • Japońsko-afrykańskie fuzje muzyczne (Dwójka/Źródła)
Kakraba Robi i Midori Takada
Kakraba Robi i Midori TakadaFoto: mat. pras.

Muzykę afrykańską i japońską na pierwszy rzut oka dzieli wiele, jednak, gdy przyjrzymy się niektórym zjawiskom w kulturach obu części świata, odkryjemy, że wątków wspólnych jest dużo.

Brzmienia grupy Ajate były wstępem do afrykańsko-japońskiej podróży, która czeka nas w najbliższych spotkaniach z Krzysztofem Dziubą. Udowodnimy, że 11 tys. kilometrów między Kilimandżaro a Fudżi to tylko umowna odległość! Przed nami m.in. spojrzenie na lata 80., które w Japonii były czasem boomu na world music czy tradycyjne afrykańskie brzmienia na tradycyjnych japońskich bambusowych instrumentach…  

Podczas pierwszego z trzech spotkań sięgnęliśmy po dokonania działającej współcześnie grupy Ajate oraz nagrania z lat 80., których bohaterami będą Midori TakadaKakraba Lobi oraz Mkwaju Ensemble.

Ajate to 10-osobowa formacja nawiązująca do afrykańskiego afrobeatu. lider grupy, zakochany w Afryce Zachodniej, przywiózł z niej m.in. pomysły na instrumenty własnej konstrukcji wzorowane na afrykańskich, jak ngoni czy guembri. Znajdziemy tu też ksylofon podobny do balafonu czy perkusję o cylindrycznym kształcie.

Przenieśliśmy się do początku lat 80. Wtedy to w Japonii zawiązał się zespół elektroniczno-perkusyjny, nawiązujący do transowej muzyki Afryki Zachodniej – Mkwaju Ensemble. Kierowała nim Midori Takada – perkusistka o niezwykle szerokich zainteresowaniach: od muzyki tradycyjnej, poprzez elektroniczną, improwizowaną po awangardę. Tu miła niespodzianka dla miłośników anime - sprawdziliśmy, co wspólnego z muzyką afrykańską ma legendarne Studio Ghibli. W składzie znalazł się także Joe Hisaishi – kompozytor muzyczny znany z tworzenia ścieżek dźwiękowych do większości filmów legendarnego studia Ghibli. Wydaną w 1981 roku premierową płytą Mkwaju Ensemble, pt. Mkwaju, Hisaishi debiutował jako producent.

20.05.2022 Źródła playlista 20.05.2022 Źródła playlista

Playlista:

  1. Ajate – Uka
  2. Kadabra Dyskety Kusaje – Zimowa
  3. Ajate – Kobockle
  4. Ajate – Galar
  5. Mkwaju Ensemble – Tira-Rin
  6. Kakraba Robi & Midori Takada – Dalpen
  7. Midori Takada – Cutting Branches For A Temporary Shelter (In the Morning)

Kolejne afrykańsko-japońskie muzyczne eskapady: 27 maja oraz 10 czerwca.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 20.05.2022

Godzina emijsi: 15.15