A Filetta. Pamiętaj o korsykańskiej paproci

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2024 19:00
Paghjella to tradycyjny polifoniczny śpiew na Korsyce, w którym grupa mężczyzn śpiewa a capella - o miłości, naturze i minionych czasach; czasem także na tematy sakralne.
A filetta
A filettaFoto: Armand Luciani

Jako tradycja ustna świecka i liturgiczna, wykonywana jest przy różnych okazjach świątecznych, towarzyskich i religijnych: można usłyszeć ją w barze, na placu wiejskim, podczas mszy i procesji liturgicznych czy na targu. Obecnie ta sztuka śpiewania przeżywa nowy rozkwit – między innymi dzięki zespołom takim jak A Filetta (po korsykańsku: paproć), która od chwili powstania w 1978, wyświadczyła wybitne zasługi na rzecz dziedzictwa muzycznego swojej rodzimej wyspy.

Dzięki nowatorskim aranżacjom tradycyjnych i współczesnych kompozycji (w tym własnych, przede wszystkim autorstwa lidera zespołu Jeana Claude'a Acquavivy) oraz koncertom śpiewacy wnieśli wkład nie do przecenienia w odrodzenie tego korsykańskiego dziedzictwa kulturowego, obecnie angażują się w międzygatunkowe projekty w dziedzinach filmu, teatru, opery i tańca.


W poniedziałkowym magazynie "Źródła" wysłuchamy koncertu A Filetty z kościoła św. Andrzeja w Rudolstadt, nagranego w 2023 roku.

***

Na audycję Źródła w poniedziałek (19.02) w godz. 15.15-15.50 zaprasza Magdalena Tejchma.