Polskie Radio
Section05
Korsyka

Nasiliła się fala antysemityzmu we Francji. Żydowskie rodziny chcą emigrować na Korsykę

Od czasu ataku palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas na Izrael, dokonanego 7 października, we Francji odnotowano już 1040 aktów antysemickich, lecz na Korsyce nie doszło do ani jednego takiego zdarzenia; świadome tej sytuacji żydowskie rodziny chcą osiedlać się na wyspie - powiadomił w poniedziałek dziennik "Le Figaro".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Korsyka antysemityzm atak Hamasu na Izrael

Francja: Trudna misja Macrona na Korsyce

Emmanuel Macron przez dwa dni przebywał na Korsyce. Ta wizyta to bardzo delikatna misja prezydenta Francji, ze względu na rosnące tam frakcje separatystyczne. W sobotę tysiące mieszkańców Korsyki uczestniczyło w demonstracji w stolicy, Ajaccio. Nacjonaliści, którzy byli organizatorami sobotniego protestu, domagają się statusu autonomicznego dla wyspy. O korsykańskim separatyzmie mówił w audycji Świat w Powiększeniu Łukasz Jurczyszyn z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Emmanuel Macron Francja Korsyka Paryż

Korsyka pójdzie drogą Katalonii? Nacjonaliści wygrali wybory

- W warunkach tego przekonania francuskiego, że każdy obywatel Francji jest Francuzem i ma być identyczny z innymi Francuzami, rodził się na Korsyce opór. To jedyny region Francji metropolitarnej, o odmiennej tożsamości, co od lat 80. zaowocowało przyznaniem im autonomii - mówił na antenie radiowej Jedynki prof. Andrzej Szeptycki (Instytut Stosunków Międzynarodowych). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Korsyka Grzegorz Ślubowski Andrzej Szeptycki Francja katalonia Jarosław Guzy