Muzyka łowicka

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 16:00
Wejście w grudniową aurę ułatwia muzyka łowicka. Udowodnimy to w dzisiejszym magazynie „Źródła”!
Audio
Łowiczanie w strojach ludowych
Łowiczanie w strojach ludowych Foto: Polona

W dzisiejszym magazynie „Źródła” wraz z Magdaleną Tejchmą przesłuchaliśmy archiwa muzyki łowickiej. Zagrał słynny skrzypek Tomasz Latoszewski z Chąśna (1901-1984), w jego wykonaniu usłyszeliśmy starodawne kujony, kujawiaki, oberki. Pochodzący z Chąśna pod Łowiczem Latoszewski grał w starym, zawierającym jeszcze wiele cech XIX-wiecznej muzyki stylu. Nagrywany był przez Polskie Radio dwukrotnie – w 1976 i 1983 roku – a jego muzyka zachowała się także obszernie w archiwach ISPAN.

Na archiwalnym nagraniu dokonanym przed laty przez Mariana Domańskiego łowicki skrzypek opowiadał m.in. o tym, jak wyglądało łowickie wesele. Panny młode zazwyczaj nie nosiły welonów, a wieńce. Do tego oczywiście barwne łowickie pasiaki. Pan młody niekiedy występował już w garniturze.

- Dawniej to polecka, uoberecki, kujawiacki. Nie było takich wolnych tańców, czasem wolniej zagrali kujawiaka i uowcarecka, jak już się zmęczyli. Pamiętam, jak tańczyli chodzonego. Przeważnie, jak przyjechali od ślubu, to chodzonego tańczyli. Pannę młodą wzion pan młody i tańcył z nią. Później odbijali tę pannę młodę, żeby każdy z tą panną młodą potańcył sobie. Przewznie w łowickim stroju wszystko było. Mężczyźni, jak kto nie miał, to nie miał. Ale dziewcyny, druhenki, to przeważnie w pasiakach były – mówił Tomasz Latoszewski.

Tomasz Latoszewski wspominał także najstarszy skład muzykantów. Były to… klarnet i harmonia półtonówka. „Skrzypki doszły później” – mówił muzykant.

Latoszewskiego nierzadko można było usłyszeć towarzyszącego znakomitej śpiewaczce Walerii Czubakowej z Błędowa. Tę znaną łowicką śpiewaczkę także usłyszeliśmy w audycji.

Do tego zaprosiliśmy naszych Słuchaczy na jesienną edycję festiwalu „Oj Wiosna Ty Wiosna 2022” – publiczność czekają koncerty, warsztaty i wyjątkowe wydarzenia przygotowane na 100. rocznicę urodzin Franciszka Racisa – wybitnego muzyka z Suwalszczyzny, z pogranicza polsko-litewskiego.

To właśnie wokół Franciszka Racisa, ale i wokół samej muzyki pogranicza, z trójstyku granic osnuta jest jesienna edycja „Oj Wiosna…”. Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Krusznia i gmina Rutka-Tartak. Początek – dziś! Festiwal potrwa do niedzieli. W programie: koncerty, warsztaty śpiewacze, instrumentalne, taneczne, ale i zielarskie oraz dziennikarskie, potańcówki. Program współtworzą artyści z Polski, Litwy i Białorusi. Więcej szczegółów – na stronie Stowarzyszenia Krusznia.

Dziecięco-młodzieżowa orkiestra Światówka, działająca przy Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej w Warszawie zaprasza młodych muzyków do wspólnej gry! Kapelę prowadzi multiinstrumentalista – Mateusz Kowalski – znany m.in. z Tęgich Chłopów, Kampanii Adama Struga czy Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. Szczegóły znajdziecie Państwo na stronie Ambasady.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 1.12.2022

Godzina emisji: 15.15