Polskie Radio
Section05
Łowicz

Cerkwie i ikony Łemkowszczyzny

W tej starannie wydanej publikacji zostały zaprezentowane rzadkie, często nieznane dotąd, ikony z terenów Łemkowszczyzny, w tym XV-wieczne ikony z cerkwi w Daliowej, Tyliczu czy Florynce ze zbiorów lwowskich. Album składa się z czterech działów dotyczących kolejno: tradycji religijnej, architektury cerkiewnej, wyposażenia cerkiewnego i ikonografii.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Boże Ciało Łowicz

Premiera płyty "Chłopi – wesele Boryny"

Jak mogła brzmieć muzyka łowickiej wsi w czasach opisanych przez Władysława Reymonta w powieści „Chłopi” ? Wykorzystując wiedzę, doświadczenie i nagrania archiwalne, członkowie fundacji Muzyka Zakorzeniona postanawiają odtworzyć fragmenty wesela Boryny i zilustrować reymontowską narrację. Czy przełożona na współczesny język, wierna dawnym brzmieniom muzyka może zainteresować dzisiejszych słuchaczy?
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Łowicz

Nieborów i Arkadia. Jedne z najbardziej zagadkowych miejsc w Polsce

Pałac w Nieborowie to nie tylko miejsce wyróżniające się pięknem, ale również pełne tajemnic i zagadek. Straszy tu bowiem upiorny kardynał Radziejowski. - O północy schodzi z obrazu i dzwoni dzwoneczkiem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia kustosz Monika Antczak. Z kolei Park Arkadia, zgodnie z pomysłem Heleny Radziwiłłowej, miał stać się krainą szczęśliwości. "Jedyne takie miejsce" zaprasza w niezwykłą podróż w okolice Łowicza…
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek zabytki Łowicz Radziwiłłowie