Muzyka na talerzu

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2023 16:00
W piątkowym wydaniu magazynu serwujemy muzyczne potrawy z różnych kultur świata! O daniach opowiadają szefowie kuchni, a śpiewają popularne gwiazdy.
Audio
Street food w Azji
Street food w AzjiFoto: Shutterstock

Tajska kuchnia

To tam ostre miesza się ze słodkim i kwaśnym, egzotyczne owoce z curry i mlekiem kokosowym. Nie brakuje też owoców morza i orzechów. Jednym z popularnych dań kuchni tajskiej jest som tam – sałatka z zielonej papai. Umownie, ponieważ, jak mówiła Chanunkan Duangkumma z restauracji Thaisty, som tam może składać się z różnorodnych warzyw czy owoców. Ważne, by była ostra: „ile papryczki dodać?” to pierwsza rzecz, o którą spyta przyrządzający tę potrawę kucharz.

O som tam – Mae Kha Som Tam – śpiewała Onuma Singsiri, artystka złotej ery tajskiego popu lat 60. XX w.

W naszej radiowej kuchni nie zabrakło zupy z bambusa, zaśpiewała o niej współczesna artystka – Rasmee Wayrana – piosenkarka i kompozytorka, która z muzyką soul łączy jazz i tradycyjne brzmienia.

Japonia to kraj smakoszy

Kuchnia tego kraju bynajmniej nie opiera się jedynie na sushi. W naszym menu proponujemy mniej znane kare raisu. Potrawa bazująca na ryżu z curry trafiła do Japonii w XVIII w., choć drogę przebyła długą – z Indii do Wielkiej Brytanii, stamtąd dopiero do kraju kwitnącej wiśni. O tym dość prostym daniu zaśpiewał Kenji Endo – ikona japońskiego folk-rocka – który kiedyś sam posiadał sklep z kare raisu. Opowiedziała o nim Mariko Yasuda z Izakayi Mugi, ukazując drogę ewolucji od intensywnej w smaku wersji indyjskiej do delikatniejszej, domowej wersji curry.

Indonezyjski wachlarz smaków

Składa się na niego wiele kultur, m.in. arabska, indyjska czy kultury lokalne (każda indonezyjska wyspa różni się bowiem pod względem tradycji). Mówiąc o kuchni Indonezji nie można nie wspomnieć o sambalu – ostrej przyprawy, która jest absolutnym musem w większości indonezyjskich domów. Sahnil Farobiansah z restauracji Sambal opowiadał o tym wyjątkowym sosie. Składają się na niego cebula, czosnek, papryczka chilli i pomidor. To wszystko ubijane jest razem w moździerzu, po czym dodaje do potraw. Jeśli sambal wydaje się zbyt ostry, proponujemy jawajskie szaszłyki z kurczaka z sosem orzechowym, czyli sate ayam. Smakowaliśmy je w wydaniu Favourite's Group, artystów popularnych w latach 70. XX w.

Smacznego!

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 23.06.2023

Godzina emisji: 15.15