Ozan Erol Şahiner. Pieśniarz płonący miłością

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 08:00
Aşık Erol Şahiner to tradycyjny pieśniarz z Erzurum, miasta w regionie wschodniej Anatolii, będącego epicentrum tradycji śpiewu epickiego w Turcji. Reprezentuje tradycję aszyka. Turecki aşık to dosłownie „zakochany”, poeta i pieśniarz „płonący miłością”, tak mistyczną, jak i ziemską.
Audio
Aszyk Ozan Erol ahiner
Aszyk Ozan Erol ŞahinerFoto: mat. prasowe

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania (17 listopada) wystąpi Ozan Erol Şahiner. O koncercie i postaci tureckiego aszyka opowiedziała Agnieszka Aysen Kaim.

Ozan Erol Şahiner wykształcił się tradycyjną drogą u boku mistrza, m.in. terminował u aszyka Mevlüta Ihsani. Erol od najmłodszych lat śpiewa i gra na ludowym instrumencie strunowym saz, a od 15. roku życia tworzy poezję. Jest mistrzem techniki improwizowanego dialogu na pieśni, zwanego atışma, oraz różnych form klasycznej i ludowej epiki typu divan i pieśni ludowej türkü. Wiele koncertuje dla tureckich społeczności rozsianych po Europie, ale na co dzień jest związany ze swoim regionem, wykonuje też utwory typu semah i pieśni z kultury tureckiej mniejszości religijnej alewitów. 

Podczas spektaklu przygotowanego specjalnie dla polskiego odbiorcy towarzyszyć mu będą dwie tureckie pieśniarki: Bahar Özsoy – Zych i Tuğçe Stawiarz. W kulturze tradycyjnej takie połączenie jest rzadkością, ale bywa, że współczesność wymaga interwencji awangardy aby tu i teraz tradycja została przekazana dalej.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 16.11.2023

Godzina emisji: 15.15