Ekstremistki. Czas kobiet w muzyce tradycyjnej

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 16:00
Dzisiejsza audycja będzie poświęcona jednemu z ulubionych tematów Andrzeja Bieńkowskiego, czyli młodym muzykom, odtwarzającym muzykę wiejską tego czy innego regionu możliwie najwierniej.
Audio
Joanna Strelnik podczas występu w Koncercie Urodzinowym na 25-lecie RCKL
Joanna Strelnik podczas występu w Koncercie Urodzinowym na 25-lecie RCKLFoto: Grzegorz Śledź

Autor nazywa ich "młodą ekstremą". A ta ekstrema jest całkiem liczna i niekiedy jest to już "starsza młodzież", która przygodę z muzyką tradycyjną rozpoczynała 30 lat temu. Andrzej Bieńkowski przed wszystkimi młodymi, chcącymi kultywować wiejskie tradycje muzyczne, otwiera podwoje swojego archiwum i chętnie dzieli się nagraniami. To jeden z najwierniejszych "fanów" i "kibiców" ruchu związanego niegdyś ze stowarzyszeniem Dom Tańca, dziś zataczającego już znacznie szersze, ogólnopolskie kręgi.

POSŁUCHAJ więcej o "młodej ekstremie":


Andrzej Bieńkowski z zachwytem o młodych muzykach
Czterdzieści lat temu, gdy zaczynałem nagrywać, myślałem, że będę takim leśnym dziadkiem, zasuszonym z moimi nagraniami. A stało się coś zupełnie odwrotnego! Ta muzyka buzuje! Jestem bez przerwy „molestowany” o udostępnienie swoich nagrań młodym kapelom!

W trakcie audycji usłyszeliśmy nagrania Róży Martyny Grabowskiej, Katarzyny Andrzejowskiej, Joanny Gostkowskiej, Joanny i Stanisława Strelników, kapel DiaBuBu i Raraszek, kapeli Kacpra Ciasia, a także uczestników warsztatów muzycznych, podczas których mistrzami są członkowie słynnej kapeli dętej ze Zdziłowic.

- Świat muzyki tradycyjnej coraz bardziej należy do kobiet! Przyszedł ich czas - mówił Andrzej Bieńkowski, wspominając Różę Martynę Grabowską oraz Kasię Andrzejowską. - Kiedyś było kilku facetów, którzy grali na skrzypcach, teraz na jednego faceta przypadają dwie dziewuchy. To bardzo ciekawe zjawisko! I bardzo poszerzające możliwość występowania tej muzyki.

Kolejną "ekstremistką" jest wedle Bieńkowskiego Joanna Gostkowska. Śpiewaczka jeździła na własne badania terenowe na Kaszuby. To, co ujęło naszego prowadzącego to nie tylko fakt, że Gostkowskiej udało się od hermetycznego kaszubskiego środowiska wydobyć informacje i piesni, ale i to, że zaczęła mówić (i śpiewać) po kaszubsku.

Słuchaliśmy także grupy Raraszek, także kobiecej - udzielały się w niej Maria Stępień, Kasia Chodoń i Daria Butskaya.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Andrzej Bieńkowski

Data emisji: 5.12.2023

Godzina emisji: 15.15