Dusa, czyli życie Mazurów w pieśniach Moniki Wierzbickiej

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 18:00
Monika Wierzbicka już w 2019 r. nagrała płytę „Głos dawnych Mazurów” z wierszami polskojęzycznych poetów mazurskich. Lokalnie prowadzi także wiele działań edukacyjno-kulturalnych, które mają przybliżać historię regionu, w tym także lokalną mowę. 
Audio
Monika Wierzbicka
Monika WierzbickaFoto: Katarzyna Trzaskalska

Na płycie „Dusa” nowoczesna muzyka elektroniczna spotyka się z dziedzictwem kulturowym – ginącą mową dawnych mieszkańców Mazur. Pieśni, które napisała Monika Wierzbicka, na mazurską gwarę przełożył Piotr Szatkowski, doktorant Instytutu Slawistyki PAN. Z kolei za współczesną aranżację muzyczną odpowiada producent Rafał Benedek. Płytę tworzy 12 pieśni napisanych i nagranych przez Monikę Wierzbicką – artystkę pochodzącą z Giżycka, którą zainspirowały historyczne pieśni w języku Mazurów. Jak przyznaje, pisanie i śpiewanie „po mazursku” pozwala wyrazić zupełnie inne emocje.


W korzeniach szukaj znaków

- Ja odkrywam te korzenie, grzebię w swoich i korzeniach ziemi mazurskich. Mazury to nie tylko jeziora, wody, i słoneczko, ale też historie ludzi. Ślady dawnych Mazurów są, ale trzeba umieć je zauważyć, choć takich miejsc jest bardzo dużo. Odwiedziłam wiele miejscowości i w każdy z tych miejsc jest ciekawość, co tam było - mówiła artystka w audycji.

Muzykę nagrywa w wyjątkowym języku - gwarze mazurskiej. Gwara mazurska niemal zupełnie zanikła, współcześnie znają ją pojedyncze osoby. Choć pieśni na płycie zostały napisane przez Wierzbicką, to w jednej z nich można usłyszeć fragmenty dawnego utworu: „Nie po to já spsiéwam/ Abiśta słiseli/ Sméntne sérce moje/ Niech sze rozweseli/ Nie tén tilo spsiéwá/ Co w rozkosach zyje/ I já téz zaspiéwam/ Choć me bziéda bzije”. Inspiracją były też teksty kultury, m.in. książka Ernsta Wiecherta pt. „Dzieci Jerominów”, jedno z najważniejszych dzieł opowiadających o życiu Mazurów. - Ta dusa to jest wszystko, bo myśląc o duszy, myślałam o swojej, ale to jest bardzo pojemny byt. I jednostkowy i społeczny, i miejsca jako ziemi.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Aleksandra Faryńska

Data emisji: 31.01.2024

Godzina emisji: 15.15