Polacy w Brazylii odc. 6. Muzykant Józef Kociński

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 16:00
W dzisiejszym magazynie zaglądamy do miasteczka Mallet, gdzie odwiedzamy Józefa Kocińskiego – akordeonistę i skrzypka, którego w 1998 nagrywała ekspedycja Polskiego Radia!
Audio
Magdalena Tejchma z akordeonistą Józefem Kocińskim
Magdalena Tejchma z akordeonistą Józefem KocińskimFoto: Piotr Baczewski/Muzyka Zakorzeniona

Józef Kociński z Mallet wychował się i mieszkał długo na IV kolonii k. Mallet. Grał w zespole z rodziną Błaszczyków, z którymi mieszkał po sąsiedzku. Udzielał się także w zespole Mazowsze z pobliskiego miasteczka Rio Claru. Dzięki temu był jednym z muzyków nagranych przez ekspedycję Polskiego Radia w 1998 roku... choć prawie tego nie pamięta. Mieszka z rodziną „w Malecie”, po wielu latach życia na kolonii przeprowadził się do miasta.

- Jak zaczynałem na skrzypcach miałem pewno 7 lat – mówi Józef Kociński, rocznik 48. – A później na gaicie, miałem 11 lat. Sam się nauczyłem! Takie małe skrzypki kupiłem od sąsiada i grałem ciągle! Mama wzięła i potłukła skrzypce. A tata wziął sporządził, skleił. Ja tylko grałem. Moje życie to było grać na skrzypcach! I na gaicie. – śmieje się nasz bohater.

Pan Józef grał przede wszystkim polską muzykę. Później nauczył się też brazylijskich melodii. Sam także układał piosenki. Szacuje, że zagrał około 500 wesel. Do dziś zdarza mu się na nich grywać – nie tylko polskich, ale i ukraińskich oraz brazylijskich.

- Od rana wesele było. Calutki dzień. Calutką noc. Później poprawiny. Ładnie było. Z początku marszinie (marsze) my grali. Wszyscy płacili. A teraz grać? To omijają z daleka. Nie, że nie mają pieniędzy – wspomina Józef Kociński. – Kiedyś jak się poschodzili, to się marszinie grało. Jak do domu odchodzili to „dzień dobry” się grało. Tańcowali prawie tak, jak w Polsce. Ja się patrzę teraz na telewizor i tam tańcują wcale inaczej.

Józef Kociński Józef Kociński

Podobnie jak wielu rozmówców Magdaleny Tejchmy i pan Józef nie wie, skąd jego dziadkowie znaleźli się w Bazylii. Z jakiej części Polski tu wyemigrowali? „Nie mówili o tej Polsce. Tyle tylko, że wojny były i musieli uciekać” kwituje nasz bohater.

Słuchaliśmy też nowości z republik Baszkirii i Adgei – były to nagrania Antona Apostola – rosyjskiego etnografa, twórcy Antonovka Records, który choć mieszka w Mołdawii (po rosyjskiej agresji na Ukrainę badacz nie zamierza wracać na rosyjską ziemię), stara się uratować od zapomnienia dziedzictwo republik z terenu Rosjii.

 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 22.02.2024

Godzina emisji: 15.15