Kapela Lipców i czar dawnych zabaw

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2016 15:30
Harmonia, skrzypce i barabany, czyli bębenki - bez tych instrumentów nie można sobie wyobrazić wiejskiej potańcówki. - Wygrałem grubo ponad 1000 wesel - wspominał akordeonista Tadeusz Lipiec.
Audio
  • Tadeusz i Marian Lipcowie z Wygnanowa na Radomszyźnie o ludowym graniu (Dwójka/Źródła)
Akordeon to nieodłączny atrybut ludowego muzyka
Akordeon to nieodłączny atrybut ludowego muzykaFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Muzyk z Kapeli Lipców podczas audycji wspominał dawne czasy i swoich najbardziej utalentowanych kolegów. - Grałem 11 lat z Janem Czarkowskim, jeszcze żyje, ma 94 lata, jeździ rowerkiem. On pięknie grał mazury, niesamowicie. Ja uczyłem się w Radomiu polek, oberków, ale Radom nie znał tych wiejskich mazurów, śpiewanych. 11 lat graliśmy non stop wesela; sobota - jedno, niedziela - drugie. Czarkowski był fenomenem - mówił Tadeusz Lipiec.

Artysta opowiada też, co sądzi o współczesnych weselach i repertuarze dzisiejszych zespołów. Mówi także, dlaczego na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych czuje się "lepiej niż na własnej posesji".

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadząca: Anna Szewczuk

Goście: Tadeusz i Marian Lipcowie z Wygnanowa na Radomszyźnie (muzykanci)

Data emisji: 4.02.2016

Godzina emisji: 12.00

mg/jp

Czytaj także

Prusinowski: zaczęliśmy cenić nowych Kolbergów

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 15:00
O plonach Roku Kolberga (2014) rozmawialiśmy z Januszem Prusinowskim, zasłużonym promotorem i interpretatorem muzyki tradycyjnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z życia cymbalisty. Andrzej Makara

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 17:18
- Dawniej granie w kapeli nie było popularne wśród młodzieży, moja gra na cymbałach była więc odbierana różnie. Ale to dzięki zespołowi zobaczyłem morze - wspomina członek grupy Bachórzanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczne korzenie wsi na nagraniach sprzed wieku

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 14:00
Mieszkańcy wsi tańczą i muzykują w zasadzie od zawsze, ale najstarsze zachowane zapisy audio i wideo pochodzą z końca XIX wieku. Ocalone przedwojenne nagrania zebrał Jacek Jackowski.
rozwiń zwiń