REKLAMA

Jazgodki: nie ograniczamy się regionalnie, gramy ulubioną muzykę

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 15:15
- Zaczęłyśmy od muzyki szwedzkiej, ale gramy też dużo polskiej, węgierskiej i cygańskiej. Mało u nas słychać Warmii i Mazur, gramy po prostu ulubioną muzykę - mówiły w Dwójce liderki zespołu Jazgodki, który wystąpił w konkursie na festiwalu "Nowa Tradycja" 2017.
Audio
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Paweł Oleszczuk /Shutterstock.com

Zespół Jazgodki powstał w 2005 roku we wsi Godki na Warmii. - Mieszkałyśmy tam z Iwoną jedną zimę w wiejskiej chacie - opowiadała wokalistka Katarzyna Enemuo. - Ja się uczyłam grać na akordeonie, a Iwona po latach wyciągnęła skrzypce i sobie muzykowałyśmy rano, wieczorem, kiedy się dało.

Artystki opowiadały, że lubią muzykę cygańską, ponieważ świetnie nadaje do tańca, ale też dobrze działa na duszę. Do serc Jazgodek szczególnie przemawia też muzyka południowo-wschodniej Polski.

W ostatnich latach repertuar grupy poszerzył się o autorskie interpretacje muzyki ludowej, co znalazło swoje odbicie w albumie z 2015 roku zatytułowanym "W międzyczasie". Zespół koncertuje, gra do tańca, prowadzi warsztaty tradycyjnych tańców oraz zabaw tanecznych i muzycznych dla dzieci i dorosłych.

I dzień Konkursu "Nowa Tradycja 2017". Zespół Jazgodki wystąpił tego dnia jako ostatni.


f

***

Rozmawiała: Monika Pilch

Goście: muzycy zespołu Jazgodki

Data emisji: 25.05.2017

Godzina emisji: 12.16

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

Czytaj także

Paweł Grochocki: śpiewam pieśni w imieniu zmarłego

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 17:57
- Część repertuaru przejąłem od śpiewaka pogrzebowego Jana Wnuka ze Zdziłowic - mówił w Dwójkowej adycji "Źródła" Paweł Grochocki, śpiewak, który w duecie z altowiolistą Pawłem Odorowiczem zdobył Grand Prix 20. Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkanie z zespołem Burónka

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 18:57
Gośćmi Dwójki byli laureaci drugiego miejsca na 20. Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niewte. Mazurki, oberki i elektronika

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 19:27
- Nazwa zespołu pochodzi od okrzyku "nie w tę" na zabawie. To sygnał do zawracania w tańcu - tłumaczyli w "Źródłach" laureaci trzeciego miejsca na 20. Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń