Nazem al-Ghazali, łagodny tenor Bagdadu

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 16:00
Ponownie z Adamem Strugiem udaliśmy się na Bliski Wschód. Tym razem posłuchaliśmy Nazema al-Ghazali – jednego z ulubionych w świecie arabskim irackiego śpiewaka.
Audio
  • Nazem al-Ghazali - łagodny tenor Bagdadu (Dwójka/Źródła)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Nazem al-Ghazali, urodził się w Bagdadzie w roku 1921. Żył raptem 42 lata, nadal jest jednak jednym z najpopularniejszych śpiewaków świata arabskiego. Początkowo al-Ghazali był aktorem, dość szybko przeszedł jednak do śpiewu. Swoim tenorowym łagodnym głosem przepięknie interpretował makamy.

Posłuchaliśmy archiwalnych nagrań artysty oraz tłumaczeń jego pieśni. Adam Strug przedstawił także jego niebanalną biografię, która prowadzi od skrajnego ubóstwa na szczyty sławy.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Adam Strug

Data emisji: 4.02.2021

Godzina emisji: 15.15

Czytaj także

Jemeński śpiewak i mistrz lutni oud - Yousef Al-Badji

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 11:00
W czwartkowych "Źródłach" Adam Strug zaprosił Państwa na spotkanie z twórczością Yousefa Al-Badjiego, śpiewającego lutnisty pochodzącego z Sany - stolicy Jemenu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od Maroka po Irak - śpiew koraniczny świata sunnickiego

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 08:00
Tadżwid, czyli recytacja koranu, jest niezbędną częścią muzułmańskiej modlitwy. Ta wyrafinowana sztuka wokalna współczesnego świata jest istotna dla całego społeczeństwa muzułmańskiego - niezależnie od majętności i hierarchii.
rozwiń zwiń