Zachwyty, niespodzianki, odkrycia. Rusza Festiwal „Nowa Tradycja”!

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 15:59
W pierwszym dniu tegorocznego Festiwalu Nowa Tradycja, w magazynie „Źrodła”, tuż przed startem przesłuchań konkursowych, przypomnimy niektórych ubiegłorocznych laureatów i zapraszamy na piątkowe koncerty!
Audio
  • Zachwyty, niespodzianki, odkrycia. Rusza Festiwal „Nowa Tradycja”! (Dwójka/Źródła)
Radical Polish Ansambl na scenie Konkursu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2021.
Radical Polish Ansambl na scenie Konkursu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2021.Foto: Wojciech Kusiński

Przesłuchania konkursowe zaczną się już o 16.30! Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego i wsparcia swoją obecnością finalistów KMF! Wstęp na przesłuchania jest wolny! Ci, którzy nie mogą odwiedzić nas osobiście mogą obserwować zmagania naszych konkursowiczów w mediach społecznościowych RCKL i Nowej Tradycji!


Babadag, 13.05.2022 Babadag, 13.05.2022

O godzinie 20.00 koncertową część festiwalu rozpocznie zespół Babadag. Liderka grupy, Ola Bilińska, opowiedziała o nowym projekcie „Meile ir Mirtis”, w którym tematem przewodnim nowych kompozycji są dwa kluczowe elementy ludzkiego życia, a zarazem dwie najbardziej pierwotne siły kierujące naszym życiem – miłość i śmierć, czyli po litewsku: meilė ir mirtis. To miłość – do ukochanego, do rodziców, do dziecka – oraz lęk przed śmiercią, czy to realny czy metafizyczny, decydują o naszym losie, kierują nami, świadomie lub podświadomie, przy podejmowaniu najważniejszych decyzji. W obliczu niepokojów i trudnej sytuacji na świecie o tych dwóch ludzkich motywacjach opowiemy z perspektywy naszych „braci mniejszych” – cichych, wiernych towarzyszy ludzkich zmagań na tym łez padole.

Towarzyszą oni ludziom zarazem w wymiarze praktycznym, jak i symbolicznym: od wieków pomagają w gospodarstwie, dostarczają pożywienia, lecz są także bohaterami baśni i pieśni. Pszczoły, konie, wołki, lisy, kukułki – to nasi odwieczni pomocnicy, przyjaciele, żywiciele, posłańcy i obserwatorzy ludzkiego życia. Chcemy podkreślić i docenić ich wkład zarówno w człowieczy los, jak i kulturę, toteż właśnie przez pryzmat tych już archetypicznych postaci polskiego i litewskiego folkloru snuć będziemy naszą muzyczna opowieść o miłości i śmierci – mówiła Ola Bilińska w wywiadzie z Aleksandrą Tykarską.

 

Rakieta Tęgie Chłopy.jpg
Przeczytaj także:
"Rakieta" dla małych i dużych - recenzja Tomasza Janasa

Spotkaliśmy się także z Michałem Maziarzem i Marcinem Żytomirskim z zespołu Tęgie Chłopy, by posłuchać opowieści o powstaniu płyty „Rakieta”, która zwyciężyła w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2021. Płyta powstała we współpracy z Radiowym Centrum Kultury Ludowej w serii płytowej Źródełko Polskiego Radia Dzieciom. Choć dedykowana jest przede wszystkim młodym słuchaczom, autorski repertuar (teksty Marcina Żytomierskiego w połączeniu z tradycyjnymi melodiami Kielecczyzny) trafia nie tylko do najmłodszych, ale opisuje współczesne problemy świata i skłania do refleksji także rodziców.

- „Rakieta” bo muzyka, którą kochamy grać, jest naszym wehikułem. I to czymś więcej, niż wyścigówką! To pojazd, który jest w stanie zabrać w kosmos. Postanowiliśmy tym razem odlecieć jeszcze dalej, w nieznane, pożonglować starym i nowym na tej płycie – tłumaczył nazwę płyty Marcin Żytomirski.

- Stare są melodie. Znamy je od naszych mistrzów, muzykantów i śpiewaczek z Kielecczyzny. Stare, ale jare, chciałoby się rzec – śmiał się Michał Maziarz. – Natomiast świeżutkie i odlotowe są teksty Marcina Żytomirskiego. Dodam, że nazwa „Rakieta” ma też wskazywać, że jest to płyta inna od dotychczasowych.

Marcin Żytomirski nie pierwszy raz wchodzi w mariaż poetycko-muzyczny. Nie tak dawno stworzył teksty do piosenek w słuchowisku „O księciu Gotfrydzie…” autorstwa Gabrieli Mościckiej (znanej słuchaczom z Orkiestry Sentymentalnej).

Autorskie teksty Żytomirskiego, dedykowane dzieciom, są podszyte zapisem historii samych Tęgich Chłopów i ich podróży po Kielecczyźnie. Znajdziemy w nich odniesienia do muzykantów, ale to poezja na tyle uniwersalna, że nawet nie zagłębiając się w kieleckie tradycje muzyczne, słuchacze docenią jej kunszt literacki! Teksty są pełne ciekawych rozwiązań rytmicznych, uroczych porównań i – choć współczesne – pięknie nawiązują do języka pieśni tradycyjnych.

- Zależało nam na tym, by znalazły się tam także tematy współczesne. Piosenki mogą być punktem wyjścia do rozmowy o nich. Poruszamy problem suszy, smutnego losu dzików czy, z innej bajki, emigracji. W piosence „Nie będę płakała” mówimy o dzieciach, których rodzice są daleko, „na zarobku”. To sytuacja, którą często obserwowaliśmy podczas badań terenowych – przyznał Marcin Żytomirski.

Obecnie wielu członków Tęgich Chłopów jest już rodzicami, ale jak podkreślał Żytomirski, nie tylko z myślą o własnych pociechach powstała „Rakieta”. Tęgie Chłopy już przy okazji wcześniejszych grania materiałów, zauważyły, że ich repertuar – nawet ten instrumentalny – po prostu trafia do najmłodszych!

- Po dzieciach swoich i znajomych wiem, że jak najbardziej podczas słuchania płyty ujawnia się w nich żywioł! – mówił z radością Michał Maziarz – Nasze dzieci znają „Rakietę” na pamięć. Bynajmniej, nie dlatego, że nią ich katujemy, po prostu bardzo ją lubią i sami chcą jej słuchać! A przy okazji, kątem ucha, łapią frazy piosenek.

KGHM_PM_Logo_NonMet_RGB_Pos.jpg
KGHM Polska Miedź SA
Sponsorem 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja"

PROGRAM 1. DNIA FESTIWALU NOWA TRADYCJA:

16.30-19.00 Konkurs Muzyki Folkowej – przesłuchania cz. 1 (WSTĘP WOLNY)

20.00 Babadag [POL/LIT] "Meilė / mirtis"
         Laureat Folkowego Fonogramu Roku – Tęgie Chłopy

22.00 Klub Festiwalowy w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej 

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 13.05.2022

Godzina emisji: 15.15

Czytaj także

Podszyte tradycją. Muzyka organiczna i nowy projekt zespołu Babadag

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 03:00
W nocnej audycji przede wszystkim zapraszamy na spotkanie z muzyką Babadag, zespołu, który zagra koncert inauguracyjny 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja w piątek 13 maja 2022.
rozwiń zwiń