REKLAMA

Jesienna edycja Wszystkich Mazurków Świata już od jutra!

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 16:00
Opowieści i filmy Andrzeja Bieńkowskiego, warsztaty: taneczne, instrumentalne, śpiewacze, klub festiwalowy i Noc Tańca do rana, a także bajka i zabawa taneczna dla dzieci. Ten weekend to małe święto dla fanów muzyki tradycyjnej – rusza jesienna edycja festiwalu Wszystkie Mazurki Świata!
Audio
  • Jesienna edycja Wszystkich Mazurków Świata już od jutra! (Dwójka/Źródła)
Wszystkie Mazurki Świata
Wszystkie Mazurki ŚwiataFoto: Mariusz Cieszewski

Festiwalowy program przybliża organizatorka Jagna Knittel. W „Źródłach” posłuchaliśmy również muzyki zaproszonych artystów. Zabrzmią śpiewaczki z Gałek Rusinowskich, US Orchestra, Kapela DobrzeliniacyKapela Piotra Bińkowskiego.

  • O wiosennej edycji festiwalu przeczytasz TUTAJ

- Jesienna edycja jest zawsze znacznie krótsza od wiosennego festiwalu. Od wielu lat w piątek na jesiennej edycji towarzyszy nam Andrzej Bieńkowski. Badacz, etnograf, przede wszystkim malarz, ale z umiłowania zbieracz muzyki tradycyjnej. Właśnie z jego inicjatywy rozpoczął się cykl jesienny zatytułowany „Kanon Trzech”, w którym Andrzej pokazuje wybrane przez siebie najciekawsze postaci, które utrwalił na taśmach, a których najczęściej już nie ma wśród nas – wspominała Jagna Knittel.

O koncercie Kanon Trzech (25.11) mówił we wtorkowych „Źródłach” Andrzej Bieńkowski.

Nie zabraknie gości z Ukrainy – Serhija Ochrymczuka ze swoją kapelą oraz US Orchestry. Pojawi się także Jura Pastuszenko, wraz z polsko-ukraińską grupą śpiewaczą More. Elementy ukraińskie przeplatają się przez cały festiwal, od piątku – koncertem z Polesia Rówieńskiego – poprzez sobotnią Noc Tańca po niedzielne Małe Mazurki.

- Nie wspomnieliśmy jeszcze o Małych Mazurkach! Oksana But z Kijowa poprowadzi zabawy dla dzieci. Pomoże jej Kaja Prusinowska. Następnie dwujęzyczne opowiadanie polsko-ukraińskie Teatru Echa z udziałem osób z Ukrainy.

W ramach Małych Mazurków młodych uczestników czeka także zabawa familijna – tańcom i zabawom nie będzie końca! A zagrają m.in. Janusz Prusinowski i moc festiwalowych gości.

Całą sobotę w praskim Pałacyku Konopackiego odbywać się będą warsztaty (dla dorosłych). Uczestnicy będą mogli nauczyć się pieśni z Polesia Zachodniego, ułożyć własną przyśpiewkę, zagrać na skrzypcach czy harmonii, a także poznać motorykę swojego ciała podczas tańca. I to nie wszystko! Warto sprawdzić program mazurkowych warsztatów.

A sama Noc Tańca? „Będzie szaleństwo!” – zachęca Jagna Knittel. Całonocna zabawa odbędzie się w nowym miejscu – w klubie Kultura Wysoka przy ul. Szwedzkiej 2/4. W kompleksie postindustrialnych zabudowań znajdziemy prawdziwy drewniany parkiet.

- To miejsce, którego długo szukaliśmy. Przyjemne i pojemne – uśmiecha się Jagna Knittel.

Tegoroczny jesienny festiwal Wszystkie Mazurki Świata odbywać się będzie od piątku do niedzieli (25.11-27.11 br.). Poza koncertem pomysłu Andrzeja Bieńkowskiego nie zabraknie oczywiście Nocy Tańca, warsztatów gry i śpiewu dla dorosłych i zabaw dla najmłodszych. Polecamy zapoznanie się z programem wydarzenia!

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Jagna Knittel (Wszystkie Mazurki Świata)

Data emisji: 24.11.2022

Godzina emisji: 15.15