REKLAMA

Wspomnienie Władysława Trebuni-Tutki

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 16:00
We wtorkowym magazynie „Źródła” wspomnieliśmy z Krzysztofem Trebunią-Tutką legendarnego przedstawiciela kultury podhalańskiej, jego ojca – Władysława Trebunię-Tutkę. Zaprosiliśmy na zbliżające się festiwale.
Audio
Władysław Trebunia-Tutka
Władysław Trebunia-TutkaFoto: Anna Trebunia-Wyrostek/mat.prasowe Festiwalu Nowa Tradycja

Władysław Trebunia-Tutka, podhalańska legenda. Wybitny prymista, dla wielu pokoleń autorytet, jeśli chodzi o kulturę tradycyjną i regionalną. Był artystą wszechstronnym – nie tylko grał, ale i malował, projektował tkaniny. Pochodził ze starego rodu baców oraz muzykantów, a sam był ogromnym miłośnikiem polskiej kultury i historii.

Władysław Trebunia-Tutka urodził się w 1942 roku w Poroninie. Ukończył krakowską ASP. Brał udział w wystawach w Polsce i w Europie, a jako muzyk koncertował na festiwalach muzyki ludowej w Azji i Ameryce Południowej. Zmarł 3 grudnia 2012 roku w Zakopanem.

W 10 rocznicę śmierci wspominaliśmy tego wielkiego artystę Podhala z jego synem – i kontynuatorem jego dzieła – Krzysztofem Trebunią-Tutką.

- Kim był dla mnie Władysław Trebunia-Tutka… Trudno się mówi w czasie przeszłym, bo obecność Taty czujemy na każdym kroku. Był przede wszystkim ojcem-artystą. Dość surowym w ocenie moich działań plastycznych czy muzycznych. Ale jednak to, że miałem go w domu, powodowało, że czułem się uprzywilejowany. W gronie rówieśników miałem wielu takich, którzy chodzili na nauki do Taty. Ja miałem tę muzykę w domu. Widziałem, jak maluje, jak rysuje. Jak zachwyca się wszystkim tym, co piękne wokół. – zwierzył się Krzysztof Trebunia-Tutka. – Miało to ogromny wpływ na moje życie i życie mojego rodzeństwa.

Przeczytaj także:

 

Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza” to jedno z najważniejszych wydarzeń folklorystycznych w regionie, które trwa nieprzerwanie od roku 1975 i przyciąga tłumy entuzjastów kultury ludowej, a odbywa się w samej Limanowej. W magazynie rozmawialiśmy z dr Bożeną Lewandowską – jurorką Limanowskiej Słazy.

Konkurs na 48. Limanowskiej Słazie obejmował wszystkie kategorie i grupy wiekowe: dzieci, młodzież i dorosłych, zespoły, grupy wokalne, solistów wokalistów oraz instrumentalistów, a także zespoły regionalne przy lokalnych KGW i zespoły folklorystyczne. Sam powiat Limanowa to różnorodny region. Są tam wszystkie grupy lachowskie (Lachy Sądeckie, Lachy Limanowskie, Lachy Szczyrzyckie), Górale Sądeccy, Górale Zagorzańscy. Te wszystkie grupy od wielu lat odwiedzają Limanowską Słazę. Co ważne, konkursowi towarzyszą także konsultacje występujących z jurorami – można usłyszeć konstruktywną krytykę i rady na przyszłość.

- Mówimy co trzeba poprawić, chwalimy, ewentualnie sugerujemy rozwiązania. Trzeba powiedzieć jedną rzecz: poziom występów jest bardzo wysoki i bardzo wyrównany. To wyjątkowo mocny region! Widać wieloletnią pracę u podstaw. Tego poziomu, ilości uczestników, nie da się osiągnąć w ciągu paru lat. – podsumowała dr Bożena Lewandowska, podkreślając także silne poczucie tożsamości i ukorzenienia w tradycji oraz wsparcie artystów przez lokalne władze.

Zaprosimy także na festiwal Mikołajki Folkowe, który rozpocznie się już 8 grudnia! To już 32 edycja tego wydarzenia. Mikołajki Folkowe to festiwal interdyscyplinarny. Wiodącym tematem jest muzyka inspirowana muzyką tradycyjną, prezentowana i popularyzowana w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla współczesnego młodego odbiorcy, oryginalna i nowoczesna. Zespoły folkowe występujące na festiwalu używają współczesnych środków do swobodnych interpretacji źródeł ludowej muzyki. Mikołajki Folkowe popularyzują kulturę tradycyjną poprzez edukację i zainteresowanie młodych ludzi wartościami i spuścizną folkloru, wskazując drogę, jak można dziś z niej korzystać. Oprócz koncertów będących osią festiwalu na „Mikołajkach” odbywają się liczne warsztaty, spotkania autorskie, prezentowane są filmy związane z kulturą ludową. Prezentują muzykę inspirowaną folklorem różnych regionów i krajów, stawiając sobie za cel „przełamywanie stereotypów i uprzedzeń pomiędzy narodami poprzez poznawanie ich tradycji i kultury”. [materiały promocyjne]

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Maria Baliszewska

Data emisji: 29.11.2022

Godzina emisji: 15,15