Biłgorajska nuta z Zespołem Śpiewaczym z Łukowej

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2023 16:00
W środowym magazynie „Źródła” przenosimy się w okolice Biłgoraja, by posłuchać pieśni w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego z Łukowej IV. Słuchamy także nordyckich brzmień w wykonaniu artystów z Finlandii, Danii i Szwecji.
Audio
Zespół Śpiewaczy z Łukowej
Zespół Śpiewaczy z Łukowej Foto: Kuba Borysiak

W audycji „Źródła” usłyszeliśmy weselne pieśni z Lubelszczyzny w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego z Łukowej IV oraz opowieści jednej z wokalistek grupy – Józefy Szewczyk. To grupa która w roku 2021 podczas FKiŚL w Kazimierzu zdobyła I nagrodę. Zespół tworzą: Lidia Dudeczka, Danuta Dzikoń, Maria Herda, Helena Kowalik, Marzanna Kuśmierz, Józefa Szewczyk i Stanisława Szostak.

- Łukowa dzieli się na cztery części. W każdej z nich jest koło gospodyń wiejskich i wszystkie panie śpiewają. Ale do Kazimierza zawsze wyjeżdżały Łukowa I i Łukowa IV. Łukowa II i III reprezentują nas na spotkaniach gminno-parafialnych, jak dożynki czy „tytoniaki” – mówiła Józefa Szewczyk.

Jako KGW Łukowa IV istnieje przeszło 70 lat, jako zespół śpiewaczy – 20. Repertuar Łukowej jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Po latach 80. Powstała publikacja „Moja mała ojczyzna Łukowa. Pieśni korzeni” – zbiór pieśni, łącznie z nutami, z którego do dziś korzystają śpiewaczki z każdej części Łukowej.

Józefa Szewczyk przyznaje, że młode pokolenie Łukowej nie podziela pasji śpiewaczych swoich matek i babć. „To nie nasze klimaty” – mówią, „nie umiemy się tak «wydzierać»” – komentują emisję w tradycyjnych pieśniach.

Rańtuch, omyłka, zapaska – wszystkie wykonane z lnianej tkaniny, wyszywane czerwonym lub czarnym haftem krzyżykowym – to elementy stroju biłgorajskiego, które śpiewaczki z Łukowej wdziewają na występy. Wypożycza im je Gminy Ośrodek Kultury.

- Jest to strój bardzo wygodny! Jest w nim ciepło, a nie jest gorąco. To jest len! Przewiewny, elegancki. Lubimy chodzić w tych strojach. Są bardzo oryginalne. Robią furorę!

W Źródłach zabrzmiały także nowe nagrania zespołu Floating Sofa Quartet, który tworzą artyści z Finlandii, Danii i Szwecji. Na ich nowej płycie wystąpiło wiele gwiazd muzyki nordyckiej. To m.in.: Maria Kalaniemi, Ale Möller, Izabelle Norén oraz Esbjörn Hazelius.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 19.04.2023

Godzina emisji: 15.15