Shoukichi Kina i nowości płytowe world music

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 16:00
Piątkowy magazyn poświęcamy brzmieniom z takich rejonów świata jak Botswana, Egipt, Okinawa i Mongolia.
Audio
Shoukichi Kina jest bohaterem piątkowych Źródeł
Shoukichi Kina jest bohaterem piątkowych 'Źródeł"Foto: mat. pras.

Słuchaliśmy płytowych nowości z ostatnich tygodni.

Zaczęliśmy od krótkiej wizyty na Okinawie, sięgając po wznowioną właśnie płytę z serii Asia Classics "Peppermint Teahouse" oficyny Luaka Bop. Poświęcona ona została dokonaniom jednego z najwybitniejszych okinawskich muzyków jakim jest Shoukichi Kina. Kompozytor, wirtuoz sanshinu, wokalista i aktywista miał ogromne zasługi w popularyzacji twórczości z wyspy Riukiu. Jego nagrania wywarły duży wpływ na japońską scenę pop. To m.in. dzięki niemu w muzyce popularnej zaczęły pojawiać się motywy rodem z okinawskiego folkloru.

W naszej dźwiękowej podróży nie zabrakło polskiego akcentu - fragmentu płyty "Zagramy to, skąd pochodzimy" wydawnictwa InCrudo, która w tym roku (wraz 5 innymi cyfrowymi albumami oficyny) zdobyła tytuł Fonogramu Źródeł 2022. 

Następnie udaliśmy się do Botsawny, żeby posłuchać kolejnych niesamowitych nagrań terenowych Iana Brennana. Tym razem producent wydawnictwa Glitterbeat udał się on do Afryki w poszukiwaniu pieśni w ginącym języku Taa. Juz niebawem zostanie wydany kolejny album z serii Hidden Musics pt. "Taa! Our Language May Be Dyeing, but Our Voices Remain". Język Taa w Botswanie składa się ze 112 dźwięków. To najwięcej ze wszystkich języków na świecie. Dla porównania - angielski ma około 44 dźwięków. Pozostało jednak  tylko około 2500 osób posługujących się taa. Zdobywca Grammy, Ian Brennan, wyruszył do Botswany, by udokumentować piosenki śpiewane w taa. To urzekająca muzyka, tworzona przez solowe i wielowarstwowe głosy, klaskanie w dłonie, chałupniczo skleconą perkusję i kalimbę.

Na albumie znalazło się kilkanaście pieśni w formie modlitw-mantr. Wysłuchaliśmy jednej z nich, której tytuł można by przetłumaczyć jako "Zagubiłem się. Duchy wiodą mnie do domu".

W programie nie zabrakło nowego nagrania mongolskiej wokalistki jazzowej Enji oraz pakistańsko-polskiego akcentu w postaci muzyki ze wspólnego albumu grup (wrocławskiej jazzowej formacji) EABS i Jaubi (Pakistan). Odwiedziliśmy też Kair w poszukiwaniu transowych, psychodelicznych brzmień zespołu Aly’ego Eissy. Eissa, młody muzyk, zaczynał od gry na oudzie (jako samouk). Jego mentorami byli będzie legendarny kompozytor Abdo Dagher i wirtuoz Oud Hazem Shahin. Styl Eissy jest głęboko zakorzeniony w egipskiej tradycji klasycznej i ludowej. Jego zespół (septet!) z kolei łączy egipskie tradycje z europejskim brzmieniem. 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 19.05.2023

Godzina emisji: 15.15