Guślarz z Suwalszczyzny, Fie.Dronowicz

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2025 08:00
W audycji zaczynamy spotkania z laureatami Konkursu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja. W audycji posłuchamy Piotra Wróbla, który otrzymał nagrodę dla najlepszego instrumentalisty, oraz Piotr Fiedorowicz z projektu Fie.dronowicz.
Piotr FIedorowicz
Piotr FIedorowiczFoto: Cezary Piwowarski

Wśród laureatów konkursu na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja" jest artysta z Suwalszczyzny. To Piotr Fiedorowicz z projektu Fie.dronowicz.Piotr Fiedorowicz dostał trzecią nagrodę ex aequo "za konsekwentne i pełne szacunku eksplorowanie tradycji Suwalszczyzny". Do artysty trafiła też Nagroda specjalna im. Czesława Niemena z projektu Fie.dronowicz "za osobowość artystyczną, koncept dźwiękowy i barwną opowieść o swoim regionie".

Poza tym Instytut Adama Mickiewicza ufundował temu twórcy nagrodę w postaci wyjazdu na branżowe targi muzyczne Womex.

Piotr Fiedorowicz współtworzy zespoły Dautenis, Otako, Chłopcy z Nowoszyszek oraz Biele.

Grand Prix - nagrodę ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 20 tys. zł dla zespołu Tercet Imperial za "udowodnienie, że kosmos istnieje".

Natomiast ważną nagrodę Złote Gęśle, czyi nagrodę dla najlepszego instrumentalisty konkursu, zdobył tubista i puzonista Piotr Wróbel. Z nim równiez spotykamy się w audycji.


Piotr Wróbel podczas 26. Nowej Tradycji Piotr Wróbel podczas 26. Nowej Tradycji


PIOTR WRÓBEL – tubista, puzonista, kompozytor i aranżer, muzyk o dużej wyobraźni, eksplorujący instrumenty dęte blaszane, z którymi związał swoją drogę twórczą. Jest nią nie tylko muzyka jazzowa, ale także stylistyczne pogranicza, dające przestrzeń dla nieoczywistych spotkań i eksperymentów. Performer i miłośnik niespodzianek, ceniący równocześnie precyzję, konkret i misterność muzyczną. Twórca zespołu Brass Federacja, suzafonista Młynarski-Masecki Jazz Band, helikonista Tęgich Chłopów, kompozytor pierwszego na świecie Koncertu na suzafon i orkiestrę symfoniczną, performer-rowerzysta charytatywnej akcji Suzafony na pomniki. Obydwoje lubią robić coś bardzo na poważnie, ale także z przymrużeniem oka, dystansem i humorem. Połączyła ich pasja do powietrza i oddechu oraz intuicja, że śpiew i instrumenty dęte to „napowietrzny” duet, dający niesamowite możliwości wykonawcze i brzmieniowe. Nuty, frazy, zdania, słowa – istniejące i wybrzmiewające na długość i zasięg oddechu potrafią sugestywnie i poruszająco opowiedzieć o tym fragmencie świata i życia, w którym właśnie jesteśmy. Jako duet rozpoczęli współpracę w 2024 roku przy projekcie muzycznym pt. „Głosy przodków. Paraobrzęd”.


***

Na audycję Źródła w poniedziałek (19.05) w godz. 12.00-12.45 zaprasza Aleksandra Tykarska.