Zapomniane bohaterki Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 12:21
O kobietach wygumkowanych z oficjalnej historii Solidarności rozmawialiśmy z Martą Dzido, autorką książki "Kobiety Solidarności".
Audio
  • Marta Dzido o książce "Kobiety Solidarności" (Spotkanie autorskie/Dwójka)
Fragment okładki książki Kobiety Solidarności
Fragment okładki książki "Kobiety Solidarności"Foto: materiały prasowe

Kiedy w sierpniową sobotę 1980 roku zadowoleni z podwyżki robotnicy zakończyli strajk i chcieli wyjść ze Stoczni Gdańskiej, to one zamknęły bramy, tym samym rozpoczynając strajk solidarnościowy. Podobno na murze stoczni wisiał transparent z napisem "Kobiety nie przeszkadzajcie nam, my walczymy o Polskę." One odważyły się przeszkodzić. Miały przed sobą najlepsze lata życia. Młode kobiety, które zamiast spokoju i stabilizacji wybrały bunt. Próbowano niszczyć ich małżeństwa. Straszono, że jak nie pójdą na współpracę z bezpieką, ich dzieci trafią do domu dziecka, albo spotka je nieszczęśliwy wypadek. Proponowano wyjazd z kraju w zamian za zaprzestanie działalności szkodzącej systemowi. Nie przestały. Historia solidarnościowego zrywu to opowieść pełna zwrotów akcji i tajemnic.

***

Tytuł audycji: Spotkanie autorskie 

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Marta Dzido (pisarka)

Data emisji: 22.10.2016

Godzina emisji: 12.30 

Wyd. Świat Książki Wyd. Świat Książki

materiały prasowe/bch

Czytaj także

"To ja zatrzymałam Wałęsę". Wspomnienia Anny Walentynowicz

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 23:00
- Stoczniowcy chcieli, żebym stanęła na czele strajku, ale powiedziałam, że nie mogę, bo ranga sprawy spadnie, jak na czele będzie baba - mówiła w 2005 roku w reportażu Anna Walentynowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rewolucja "Solidarności" oczami kobiet

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 08:00
- Na ważne dla Polski i Polaków wydarzenia patrzymy najczęściej z męskiej perspektywy. Postanowiłam zmienić tę sytuację - mówiła w "Poranku Dwójki" Anna Herbich, autorka książki "Dziewczyny z Solidarności".
rozwiń zwiń