Joanna Bator: potrzebujemy dobrych opowieści

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 12:00
- Mój ulubiony autor, Haruki Murakami, powiedział kiedyś, że chce dawać ludziom historie dobre, rozjaśniające duszę. I taką historię chciałam zawrzeć w swojej książce - powiedziała w Dwójce pisarka.
Audio
  • "Purezento". Japońska powieść Joanny Bator (Spotkanie autorskie/Dwójka)
Joanna Bator
Joanna BatorFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Gościem audycji "Spotkanie autorskie" była Joanna Bator, której ostatnia książka "Purezento" jest hołdem dla kultury Japonii.

- Dla mnie ta książka jest najdziwniejszym, najmniej spodziewanym efektem procesu twórczego. Po takim okresie czerni Joanna Bator wyskakuje z książką, która jest opowieścią w duchu wręcz bożonarodzeniowym. Sama siebie zaskoczyłam – powiedziała pisarka dodając, że "Purezento" powstała przez przypadek, od słowa zasłyszanego na lotnisku.

Co to jest haiku? Jak manifestuje się wpływ estetyki japońskiej w prozie pisarki? Co można znaleźć nawet w najciemniejszych jej historiach? Czy pisarz może z góry założyć, że napisze książkę pozytywną? Dlaczego pisanie przypomina trochę latanie, a trochę robienie kotletów mielonych? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Spotkanie autorskie 

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Joanna Bator (pisarka)

Data emisji: 27.01.2018

Godzina emisji: 12.30

mko/bch

Czytaj także

"Kostium kryminału nie do wszystkiego się nadaje"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 20:20
- W kryminałach powiedziałem już wszystko. Napisałem ich aż trzy, a nie tylko trzy i uważam, że lepiej skończyć za wcześnie, niż za późno. Chciałem wreszcie opowiedzieć inną historię – mówił w Dwójce znany pisarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bator: "Purezento" to powieść o darach od życia

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 17:00
- Dzięki tym darom możemy posklejać różne skorupy, które grzechoczą w naszym wnętrzu. Ważne, żebyśmy mieli odwagę je przyjąć - Joanna Bator mówiła w Dwójce o swojej nowej książce, w której opowiada historię utraty i miłosnej odnowy.
rozwiń zwiń