"To opowieść mająca przynieść oczyszczenie"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 13:30
- To książka o tym, co się dzieje z wrażliwością pod wpływem koszmaru. Ta historia nie jest czarno biała. Ofiara nie jest tylko ofiarą, ale sama zło zadaje. Jest jednak w tym nadzieja – mówiła w Dwójce Martyna Bunda.
Audio
  • Martyna Bunda o swojej książce "Nieczułość" (Spotkanie autorskie/Dwójka)
Martyna Bunda Nieczułość
Martyna Bunda "Nieczułość"Foto: materiały prasowe

Joanna Bator 1200.jpg
Joanna Bator: potrzebujemy dobrych opowieści

Gościem audycji "Spotkanie autorskie" była autorka książki "Nieczułość". To opowieść o losach Polek i skomplikowanych kilku dekadach polskiej historii.

Jak czytamy na stronie Wydawnictwa Literackiego "Nieczułość": "w rozpisanej na wiele lat i głosów opowieści poznajemy losy kobiet – najpierw tragiczne wydarzenia wojenne, a potem czasy, gdy nastała nowa władza. Bohaterki, aby przetrwać, muszą nauczyć się nie okazywać uczuć. Nieczułość staje się ich tarczą przed przeciwnościami losu i złymi językami.

– Istota traumy doznanej przez moje bohaterki leży w tym, że matka i jej córki wzajemnie się krzywdzą, odreagowują na sobie doznane zło, ale na szczęście są na tyle empatyczne, że potrafią to na czas zauważyć, by nie zabrnąć zbyt daleko – powiedziała Martyna Bunda.

Według autorki "Nieczułości", kobiety mają lepsze przygotowanie do współodczuwania, bo wynika to z opieki nad maleńkimi dziećmi, które nie mogąc mówić, wszystko sygnalizują jedynie swoim zachowaniem, gestem. Sięgają też czasami po inne środki, które pozwalają im zachować normalność.

- Po to, żeby bronić się przed całkowitą utratą godności, przed sprowadzeniem do nicości, wystarczy niekiedy drobiazg i tym czymś może być… szminka. W tym tkwi cudowność literatury, cudowność symboli, że bardzo wiele tłumaczą za pomocą czegoś drobnego. Dlatego moja polska, kaszubska historia jest też historią uniwersalną – stwierdziła pisarka.

Ile w książce Martyny Bundy jest fikcji literackiej, a ile faktów? - Chciałam opowiedzieć realną historię, opowiedzieć ją w sposób prowadzący do spokoju i oczyszczenia - stwierdziła autorka książki. Czy to się jej udało? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycj: Spotkanie autorskie 

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Martyna Bunda (pisarka)

Data emisji: 10.02.2018

Godzina emisji: 12.30 

mko/bch

Czytaj także

"Tylko Lola". Kobiece sekrety sprzed pół wieku

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 17:00
W "Spotkaniu autorskim" Jarosław Kamiński opowiadał o swojej powieści, która przenosi nas w sam środek sprawy dwóch kobiet w polskiej telewizji w latach 60.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Był sobie chłopczyk". Śmierć reporterskim okiem

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 12:00
Gościem audycji była Ewa Winnicka, z którą rozmawialiśmy o jej najnowszej książce przedstawiającej historię tragicznej śmierci Szymona z Będzina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Bator: potrzebujemy dobrych opowieści

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 12:00
- Mój ulubiony autor, Haruki Murakami, powiedział kiedyś, że chce dawać ludziom historie dobre, rozjaśniające duszę. I taką historię chciałam zawrzeć w swojej książce - powiedziała w Dwójce pisarka.
rozwiń zwiń