Johannes Brahms pod obradami

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 18:58
Przed Płytowym Trybunałem Dwójki stanął tym razem Johannes Brahms i jego I Koncert fortepianowy d-moll op. 15. Które nagranie zdobyło uznanie jury w składzie: Kacper Miklaszewski, Andrzej Sułek i Wojciech Michniewski?
Andrzej Sułek podczas obrad Płytowego Trybunału Dwójki
Andrzej Sułek podczas obrad Płytowego Trybunału DwójkiFoto: Cezary Piwowarski/PR

Posłuchaj
117:36 2021_12_04 17_02_25_PR2_Plytowy_Trybunal_Dwojki.mp3 Johannes Brahms - I Koncert fortepianowy d-moll op. 15 (Płytowy Trybunał Dwójki)

 

Johannes Brahms - I Koncert fortepianowy d-moll op. 15 (wielcy mistrzowie, nagrania historyczne)

Koncert należy do arcydzieł muzyki XIX wieku dzięki swojemu symfonicznemu charakterowi i ekspresyjnej wirtuozerii. Napisany został w 1857 roku i okazał się nowatorski w stylu - instrument solowy został w nim podporządkowany symfonicznej całości.

Johannes Brahms zapisał się w historii jako jeden z największych niemieckich kompozytorów XIX wieku. Nazywano go nawet następcą Bacha, Schuberta i Beethovena. Uznaje się, że jest klasykiem romantyzmu. Bardzo dbał o czystość formy muzycznej. Brahms jest autorem 4 symfonii oraz dzieł reprezentujących niemal każdy gatunek muzyczny. W jego dorobku nie ma jedynie opery.

***

"Płytowy Trybunał Dwójki" to audycja, w której zaproszeni goście – krytycy muzyczni, muzycy – porównują interpretacje wybranego utworu, nie wiedząc, kto jest wykonawcą.

Program składa się z czterech rund, w każdej z nich eliminujemy jedno wykonanie. Do ostatniej rundy przechodzą dwie lub trzy najlepsze, zdaniem gości, interpretacje. W finale wybieramy tę najlepszą. Dopiero po odrzuceniu dowiadujemy się, kto podpisał się pod konkretnym wykonaniem.

Johannes Brahms - I Koncert fortepianowy d-moll op. 15 - GALERIA z obrad Płytowego Trybunału Dwójki

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 4.12.2021

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

"Granie Brahmsa jest jak uprawianie sportów drużynowych"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 17:13
- Ten koncert jest jak rozmowa pomiędzy dwojgiem solistów, a także pomiędzy nimi i orkiestrą. Wszyscy wymieniamy się tematami jak opiniami podczas rozmowy - mówiła wiolonczelistka Amanda Forsyth o "Koncercie podwójnym a-moll", ostatnim utworze symfonicznym Brahmsa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

DCz #551. Brahms pod batutą Waltera

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 15:00
Tematem kolejnej audycji "Duża Czarna" były dzieła niemieckiego kompozytora romantycznego Johannesa Brahmsa. Tym razem wysłuchaliśmy ich w interpretacji znakomitego niemieckiego kompozytora pochodzenia żydowskiego – Brunona Waltera.
rozwiń zwiń