"Sonata wiolonczelowa g-moll" Fryderyka Chopina. Utwór dla przyjaciela

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 20:00
Podczas audycji przysłuchiwaliśmy wykonaniom "Sonaty wiolonczelowej g-moll", której autorem jest Chopin. Dzieło to powstało z myślą o przyjacielu Fryderyka, którym był francuski wiolonczelista i kompozytor Auguste Franchomme. 
Podczas audycji posłuchamy dźwięków wiolonczeli
Podczas audycji posłuchamy dźwięków wiolonczeliFoto: Pixabay.com

Prawykonanie miało miejsce 16 lutego 1848 w paryskim salonie Camille'a Pleyela, właściciela firmy wytwarzającej wysokiej jakości fortepiany. Brali w nim udział Chopin oraz Franchomme.

Utwór ten wymaga od wykonawców dużej sprawności technicznej, głównie ze względu na skomplikowaną polifonię. Pewne wyjątkowo skomplikowane miejsca w utworze zostały pominięte podczas jego prawykonania.

Sonata jest jednym z niewielu utworów kameralnych stworzonych przez kompozytora. Dzieło to zainspirowało Fryderyka Chopina do rozbudowy swojej twórczości kameralnej, czego efektem była m.in. nigdy nieukończona sonata na skrzypce i fortepian.

Podczas audycji słuchaliśmy pierwszej części Sonaty w nagraniach historycznych.

Zobacz galerię >>>

***

"Płytowy Trybunał Dwójki, czyli kto słucha, nie błądzi" to audycja, w której z zaproponowanych nagrań wyłaniamy to jedno, według nas najlepsze, najdoskonalsze. Tym razem wybierze je jury w składzie: Marek Bracha, Marcin Zdunik i Kacper Miklaszewski.

Podczas kolejnych rund eliminujemy poszczególne nagrania i dopiero wtedy odsłaniamy karty... O tym, kto wygrywa, dowiadujemy się na samym końcu audycji.


Posłuchaj
119:32 2022_03_19 17_00_37_PR2_Plytowy_trybunal_dwójki.mp3 "Sonata wiolonczelowa g-moll" Fryderyka Chopina (Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Płytowy Trybunał Dwójki, czyli kto słucha, nie błądzi

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 19.03.2022

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Chopin na fortepian i wiolonczelę

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 15:32
W audycji "Chopin osobisty" nawiązaliśmy do zakończonego właśnie w Warszawie Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ivo Pogorelić - nowa, chopinowska płyta chorwackiego pianisty

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 07:04
Ekskluzywny album "Chopin", w całości poświęcony twórczości Fryderyka Chopina, ukazał się 18 lutego. Został nagrany pod koniec zeszłego roku w Raiding, w Austrii, w Sali im. Franciszka Liszta, w mieście, w którym ten kompozytor przyszedł na świat 22 października 1811 roku.
rozwiń zwiń