"Sonata wiolonczelowa g-moll" Chopina. Marcin Zdunik i Szymon Nehring najlepsi

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2022 19:00
Tym razem ponownie przysłuchiwaliśmy się różnym wykonaniom "Sonaty wiolonczelowej g-moll" i wybieraliśmy najlepsze z nich. Fryderyk Chopin, pisząc to dzieło, myślał o swoim przyjacielu, którym był francuski wiolonczelista i kompozytor Auguste Franchomme. 
Marek Bracha (P) i Jacek Hawryluk (L)
Marek Bracha (P) i Jacek Hawryluk (L)Foto: Wojciech Kusiński/PR

Podczas poprzedniej audycji słuchaliśmy Sonaty w nagraniach historycznych, tym razem sięgnęliśmy natomiast do wykonań współczesnych.

Oto wyniki:

I miejsce
Marcin Zdunik, Szymon Nehring (NIFC 2020)

II miejsce
Alisa Weilerstein, Inon Barnatan (Decca 2015)

III miejsce
Andrzej Bauer Jan Krzysztof Broja (NIFC 2010)

Pozostałe nagrania: Jan Kalinowski, Marek Szlezer (DUX 2010), Pieter Wispelwey, Paolo Giacometti (ONYX 2011), Gautier Capuçon, Yuja Wang (Erato 2019).

O wynikach zadecydowało jury w składzie: Marek Bracha, Agata Szymczewska i Kacper Miklaszewski.

***

Prawykonanie "Sonaty wiolonczelowej g-moll" miało miejsce 16 lutego 1848 w paryskim salonie Camille'a Pleyela, właściciela firmy wytwarzającej wysokiej jakości fortepiany. Brali w nim udział Chopin oraz Franchomme.

Utwór ten wymaga od wykonawców dużej sprawności technicznej, głównie ze względu na skomplikowaną polifonię. Pewne wyjątkowo skomplikowane miejsca w utworze zostały pominięte podczas jego prawykonania.

Sonata jest jednym z niewielu utworów kameralnych stworzonych przez kompozytora. Dzieło to zainspirowało Fryderyka Chopina do rozbudowy swojej twórczości kameralnej, czego efektem była m.in. nigdy nieukończona sonata na skrzypce i fortepian.

Zobacz galerię z pierwszej części audycji >>>

***

"Płytowy Trybunał Dwójki, czyli kto słucha, nie błądzi" to audycja, w której z zaproponowanych nagrań wyłaniamy to jedno, według nas najlepsze, najdoskonalsze.

Podczas kolejnych rund eliminujemy poszczególne nagrania i dopiero wtedy odsłaniamy karty... O tym, kto wygrywa, dowiadujemy się na samym końcu audycji.


Posłuchaj
112:28 2022_03_26 17_00_08_PR2_Plytowy_Trybunal_Dwojki.mp3 "Sonata wiolonczelowa g-moll" Chopina. Marcin Zdunik i Szymon Nehring najlepsi (Płytowy Trybunał Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: "Płytowy Trybunał Dwójki, czyli kto słucha, nie błądzi"

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 26.03.2022

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Chopin na fortepian i wiolonczelę

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 15:32
W audycji "Chopin osobisty" nawiązaliśmy do zakończonego właśnie w Warszawie Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ivo Pogorelić - nowa, chopinowska płyta chorwackiego pianisty

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 07:04
Ekskluzywny album "Chopin", w całości poświęcony twórczości Fryderyka Chopina, ukazał się 18 lutego. Został nagrany pod koniec zeszłego roku w Raiding, w Austrii, w Sali im. Franciszka Liszta, w mieście, w którym ten kompozytor przyszedł na świat 22 października 1811 roku.
rozwiń zwiń