Symfonia koncertująca Mozarta na 16. Konkursie Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2022 15:00
To było świąteczne wydanie Płytowego Trybunału Dwójki. Wyjątkowo w poniedziałek, 26 grudnia, jury pod przewodnictwem Jacka Hawryluka wybierało najlepszą Symfonię Es-dur "Koncertującą" spośród wykonań laureatów 16. Międzynarodowego Konkurs Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. 
W audycji powrócimy do 16. Konkursu Wieniawskiego, by wybrać najlepsze wykonanie Symfonii Es-dur Koncertującej Mozarta
W audycji powrócimy do 16. Konkursu Wieniawskiego, by wybrać najlepsze wykonanie Symfonii Es-dur "Koncertującej" MozartaFoto: Max4e Photo/Shutterstock

1779 rok był zdecydowanie dobrym rokiem dla Mozarta. Odbyta niedługo wcześniej podróż do Mannheim i Paryża wzbudziła w nim pragnienie eksperymentowania. Jednym z rezultatów była kipiąca radością hybryda gatunkowa – Sinfonia Concertante, w której odkrywał on nowe połączenia brzmieniowe.

Niedługo po napisaniu dzieła opuścił Salzburg na stałe, aby zamieszkać w Wiedniu

Brak bliższych informacji o genezie i przeznaczeniu tego dzieła. Przypuszczalnie powstało na potrzeby i użytek orkiestry salzburskiej. Wskazywać by na to mogła skromna, typowa dla większości orkiestrowych dzieł Mozarta z okresu salzburskiego, instrumentacja orkiestry.

Symfonia koncertująca na skrzypce i altówkę (KV 364) jest szczytowym osiągnięciem Mozarta w dziedzinie koncertu skrzypcowego. Pod względem formy jest odpowiednikiem nieukończonej Symfonii A-dur na skrzypce, altówkę i wiolonczelę z towarzyszeniem orkiestry (KV 320e) z 1779 lub 1780 r. Oryginalna partytura zaginęła, a zachowały się jedynie kadencje do tej symfonii.

Zobacz także: 16. Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu.

Posłuchaj
120:47 2022_12_26 12_59_27_Dwojka_Plytowy_Trybunal_Dwojki.mp3 Symfonia koncertująca Mozarta na 16. Konkursie Wieniawskiego (Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki)

***

Tytuł audycji: Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki

Prowadził: Jacek Hawryluk

Goście: Agata Szymczewska, Wojciech Michniewski, Marek Czech i Andrzej Sułek.

Data emisji: 26.12.2022

Godzina emisji: 13.00

pg/mo

Czytaj także

Anna Duczmal-Mróz: Symfonia koncertująca Mozarta to sprawdzian dla skrzypka

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 11:26
- W Symfonii koncertującej mamy trzy głosy, które prowadzą przez czas jej trwania dialog: skrzypce z altówką; instrumenty z orkiestrą – jest to czysta kameralistyka - tłumaczyła w Dwójce maestra Anna Duczmal-Mróz, która podczas dzisiejszych przesłuchań (14.10) 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego poprowadzi Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

X Koncert Es-dur na 2 fortepiany i orkiestrę Mozarta pod okiem Trybunału

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2022 17:15
Przedmiotem obrad Trybunału Płytowego Dwójki było tym razem dzieło Wolfganga Amadeusza Mozarta. Które nagranie X Koncertu Es-dur na 2 fortepiany i orkiestrę nr 10 KV 365 okazało się tym najlepszym?
rozwiń zwiń