Elfy i wróżki. "Z jakichś powodów Anglia stała się ich ulubionym krajem"

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 09:00
Elfy rozsławił John Ronald Reuel Tolkien w swojej trylogii "Władca pierścieni". - Jest jeszcze Lewis, autor "Opowieści z Narnii", który postuluje, żeby elfami, czy też wróżkami (fairies), zająć się na poważnie - mówił w audycji Łukasz Kozak.
Elfy pojawiają się m.in. w Szekspirowskim Śnie nocy letniej
Elfy pojawiają się m.in. w Szekspirowskim "Śnie nocy letniej"Foto: Shutterstock/JOELEE ART

Elfy, wróżki, krasnoludki i skrzaty były bohaterami bożonarodzeniowego odcinka "Kryzysu wieku średniego".

- To postaci, które wiążą się ze świętami, szczególnie z ich komercyjnym obliczem, ponieważ pojawiły się jako pomocnicy Świętego Mikołaja, a raczej Santa Clausa - brzuchatego krasnala, który sam był określany mianem "elfa" w latach 20. XIX wieku - zauważył Łukasz Kozak.

Te mitologiczne stworzenia, jak głoszą niektóre legendy, nie tylko pomagają Świętemu Mikołajowi w pakowaniu prezentów, ale też często same dostarczają je pod choinkę. 

Elfy i wróżki mówią po angielsku

Bez wątpienia elfy, wróżki, krasnoludki czy skrzaty były ważną częścią imaginarium średniowiecza i pojawiały się w wielu krajach. Jednak - jak zauważyli prowadzący audycję - ich ulubionym miejscem stała się Anglia.

- A ponieważ potem nastąpiła wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych, to zdaje się, że trochę tych postaci zamieszkało za oceanem. Wydaje mi się, że wróżki i elfy, które dziś znamy, mówią po angielsku - zauważył Łukasz Modelski.

Tolkien i inni pisarze

Na karty książek wprowadzali je właśnie pisarze pochodzący z Wysp Brytyjskich. Magiczne stworzenia stały się nam bliższe przede wszystkim dzięki popularności Tolkienowskiej powieści fantasy.

- Elfy, wróżki itd. to wielki temat wybitnych angielskich mediewistów, znanych co prawda nie ze swoich dzieł naukowych, ale powieści. Mamy oczywiście Tolkiena, który wprowadza chyba najpowszechniej znane elfy, no i mamy Lewisa, tego od Narnii, który postuluje, żeby elfami, czy też wróżkami (fairies), zająć się na poważnie - wyjaśniał Łukasz Kozak.

Jednak na kartach literatury te magiczne postaci można było spotkać wiele lat wcześniej.

Już w epoce renesansu Szekspir wprowadzał do swoich dramatów m.in. wróżki. "Czarne i szare, białe i zielone wróżki, co przy księżycu lotne przebieracie nóżki..." - pisał w "Wesołych kumoszkach z Windsoru". Fantastyczne postacie pojawiają się również w Szekspirowskim "Śnie nocy letniej" - tym razem to elfy: król Oberon, królowa Tytania czy psotnik Puk.


Posłuchaj
59:37 2021_12_25 23_00_18_PR2_Kryzys_wieku_sredniego.mp3 Łukasz Modelski i Łukasz Kozak o elfach, skrzatach, wróżkach i krasnoludkach (Kryzys wieku średniego/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 25.12.2021

Godzina emisji: 23.00

mg

Czytaj także

Smoki oddają hołd Jezusowi, czyli apokryfy o Nowonarodzonym

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2022 05:56
Ewangelie stosunkowo niewiele miejsca poświęcają najwcześniejszym latom życia Jezusa. Stąd już od II wieku powstawały opowieści - nieuznane przez Kościół za kanoniczne - które miały za zadanie zaspokoić ludzką potrzebę dowiedzenia się "czegoś więcej". Teksty te, w dużej mierze pełne fantazji i niesamowitości, można jednak czasami odczytać i jako ilustrację poważnych religijnych tez.
rozwiń zwiń