"Na wschód od zachodu". Wojciech Jagielski: to nie jest książka o hipisach

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 13:54
- Nie myślałem o żadnej antologii hipisowskiej. Natomiast to hipisi byli tymi, którzy jako pierwsi masowo ruszyli na Wschód, w dodatku nie w poszukiwaniu zarobku czy przygody, tylko czegoś szczególnego - mówił w Dwójce Wojciech Jagielski, autor książki "Na wschód od zachodu".
Audio
  • Wojciech Jagielski o książce "Na wschód od zachodu" (Na dachu świata/Dwójka)
Wojciech Jagielski
Wojciech JagielskiFoto: Leszek Szymański/PAP

AF Ossendowski 1200.jpg
Ossendowski na dzikich stepach Azji Centralnej

Jak zdradził ceniony reporter, pomysł na tę książkę narodził się podczas jego pierwszej podróży do Indii w połowie lat 80. - Spotkałem wtedy tych pierwszych prawdziwych hipisów, którzy przyjechali do Indii w połowie lat 60. Dwadzieścia lat później kraj ten wciąż wygladał podobnie – był tak samo skrępowany tym wiecznym deficytem, dekretowanym, wynikającym z ustroju, który też był próbą odnalezienia czegoś innego, pośredniego między Wschodem i Zachodem - wspominał Wojciech Jagielski.

Niedługo po tej pierwszej podróży gość Dwójki zaczął jeździć w ten sam region już jako dziennikarz. - Rozmowy z hipisami i moje obserwacje nasunęły mi takie pytanie: jak to jest możliwe, że oni nie widzieli tego, co ja widzę? Albo może to moje dziennikarskie spojrzenie na ten region jest tak spaczone? Początkowo myślałem, że ta książka będzie właśnie takim nałożeniem się tych dwóch obrazów rzeczywistości - tłumaczył autor "Na wschód od zachodu".

W jaki sposób z książką Wojciecha Jagielskiego łączy się zespół The Beatles? Na czym polega iluzja, jaka towarzyszy podróżowaniu? Czego autor zazdrości hipisom, których spotkał na Wschodzie? O tym w nagraniu audycji.

Od poniedziałku 26 lutego książkę "Na wschód od zachodu" na antenie Dwójki będzie czytał Grzegorz Damięcki.

Grzegorz Damięcki czyta książkę "Na wschód od zachodu" Wojciecha Jagielskiego Grzegorz Damięcki czyta książkę "Na wschód od zachodu" Wojciecha Jagielskiego

***

Tytuł audycji: Na dachu świata

Prowadzi: Agata KasprolewiczDariusz Rosiak

Gość: Wojciech Jagielski (autor książki "Na wschód od zachodu")

Data emisji: 18.01.2018

Godzina emisji: 15.00

pg/jp

Czytaj także

Kobieta w podróży nigdy nie jest samotna

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 16:00
– Tylko przed pierwszym wyjazdem kobieta nazywa swoją podróż samotną. Potem już mówi, że podróżuje w pojedynkę lub solo – mówiła Marzena Filipczak, podróżniczka i pisarka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ossendowski na dzikich stepach Azji Centralnej

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 16:28
W cyklu "Książka do słuchania" fragmenty głośnej i kontrowersyjnej książki "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego czytał Grzegorz Małecki.
rozwiń zwiń