Kobieta w podróży nigdy nie jest samotna

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 16:00
– Tylko przed pierwszym wyjazdem kobieta nazywa swoją podróż samotną. Potem już mówi, że podróżuje w pojedynkę lub solo – mówiła Marzena Filipczak, podróżniczka i pisarka.
Audio
  • Kobieta w podróży nigdy nie jest samotna (Pisarze w podróży/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Szwajcaria1200.jpg
Annemarie Schwarzenbach i jej przestrzeń wolności

Autorka m.in. książki "Rozważnie i romantycznie. Poradnik dla podróżujących kobiet" zauważyła, że samotność jest ostatnią rzeczą, której doświadcza podróżująca kobieta. – Kobiety otacza się większą opieką i życzliwością niż mężczyzn. Każdy chciałby nam pomóc, zająć się nami, bo widzi jakieś biedactwo w obcym świecie – powiedziała. – Czasem mam dość tego nadmiaru opieki. Ona jest cudowna, ale jeśli chciałabym posiedzieć chwilę sama, to jest to niemożliwe – dodała.

Anita Demianowicz, autorka książki "Końca świata nie było", zwróciła uwagę, że wyprawa w pojedynkę wręcz służy temu, żeby nie być samotną. – To, że jesteśmy same, powoduje, że mamy lepszy kontakt ze spotkanymi ludźmi, niż mielibyśmy, podróżując z drugą osobą. Gdy jesteśmy z kimś innym, poświęcamy tej osobie więcej czasu i nasze pole widzenia się zawęża – mówiła.

Podróżniczki opowiadały w Dwójce m.in. o swoich wyprawach, o poznawaniu ludzi, o wręczanych przez nich prezentach, "których nie wypada nie przyjąć", a także o najbardziej oryginalnych miejscach noclegowych na całym świecie.

***

Tytuł audycji: Pisarze w podróży

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: Marzena Filipczak (autorka książek "Jadę sobie", "Lecę dalej", "Między światami" i "Rozważnie i romantycznie. Poradnik dla podróżujących kobiet"), Anita Demianowicz (organizatorka "Trampek" w Gdańsku, autorka książki "Końca świata nie było")

Z nagrań archiwalnych: Ewa Szumańska (dziennikarka, satyryczka, podróżniczka), Olga Stanisławska (reporterka, jurorka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, autorka książki "Rondo de Gaulle'a")

Data emisji: 30.07.2017

Godzina emisji: 13.00

mc/kd

Czytaj także

Tove Jansson. Nieudana ucieczka z Doliny Muminków

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 15:00
Nieudana - bo choć w audycji "Strefa lietratury" próbowaliśmy rozmawiać o dorosłej twórczości fińskiej pisarki, bez odnoszenia się do jej popularnej serii o Muminkach, to sympatyczne trolle ostatecznie zdominowały dyskusję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jej postacie żyją do dziś". 200 lat z Jane Austen

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 11:00
– Długo szukałam odpowiedzi na pytanie: dlaczego ta pisarka z prowincji w południowej Anglii jest do dziś czytana z dużym zainteresowaniem? I odpowiedź jest jedna: ta kobieta miała talent – mówiła anglistka Anna Przedpełska-Trzeciakowska, autorka książki "Jane Austen i jej racjonalne romanse".
rozwiń zwiń