Katarzyna Kowalska: Izabella Galicka rozbrajała swoim optymizmem

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 19:54
- Była pięknym człowiekiem, który kochał innych ludzi i był zawsze otwarty na drugiego człowieka, bez względu na jego podejście do życia czy poglądy polityczne. Właściwie to jest najważniejsza lekcja, jaką wyniosłam z naszych spotkań - wspominała dr Izabellę Galicką jej biografka Katarzyna Kowalska.
Izabella Galicka
Izabella GalickaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Posłuchaj
28:11 Dwójka Pożegnania 28.10.2020 galicka.mp3 Dr Izabella Galicka we wspomnieniach (Pożegnania/Dwójka)

Dr Izabella Galicka - znakomita historyk sztuki, odkrywczyni "Ekstazy św. Franciszka" El Greca w Kosowie Lackim, odznaczona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości - zmarła 1 listopada 2019 roku.

Odkrycie jedynego w Polsce obrazu El Greca było najszerzej komentowanym wydarzeniem w życiu zawodowym słynnej badaczki - życiu wypełnionym troską o sztukę. To przypadek sprawił, że wzrok dr Izabelli Galickiej i Hanny Sygietyńskiej przez uchylone drzwi padł na obraz wiszący na ścianie w pokoju plebana. W ten sposób w 1964 roku odkryły one "Ekstazę św. Franciszka" w parafialnym kościółku w Kosowie Lackim. Wydarzenie to wywołało wielkie kontrowersje: wielu badaczy nie dowierzało, niektórzy pokpiwali: jak na podlaską plebanię miałoby trafić płótno El Greca? Potwierdzenie przyszło dopiero wiele lat później.

Sztuka, góry i działalność opozycyjna

Dr Izabella Galicka była także współautorką i współredaktorką licznych katalogów zabytków sztuki z terenu całej Polski. Opublikowała wiele książek, opracowań oraz artykułów naukowych z dziedziny historii sztuki, architektury i urbanistyki. Działała w opozycji, współpracowała z Kościołem.

Izabellę Galicką, córkę znanego psychiatry Karola Mikulskiego, zapaloną alpinistkę, wspominali w audycji: Katarzyna Kowalska - dziennikarka i biografka zmarłej badaczki, Ewa Smulikowska - historyk sztuki, wieloletnia współpracowniczka i przyjaciółka dr Galickiej oraz Artur Ziontek - historyk literatury, regionalista, pracownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kosowie Lackim. Usłyszeliśmy także wypowiedzi odkrywczyni "Ekstazy św. Franciszka" El Greca z archiwów Polskiego Radia i Instytutu Pileckiego.

***

Tytuł audycji: Pożegnania

Przygotował: Jakub Kukla

Data emisji: 28.10.2020

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

"Demokratka w najlepszym stylu". Piotr Gliński wspomina Izabellę Galicką

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 15:20
Dziś odbył się pogrzeb doktor Izabelli Galickiej: historyk sztuki, odkrywczyni jedynego w Polsce obrazu El Greca "Ekstaza świętego Franciszka". Zmarła została pochowana na Powązkach Wojskowych. Uroczystości miały charakter państwowy. - Pani dr Izabella Galicka stanowiła żywe uosobienie etosu polskiej inteligencji, wartości, których nigdy się nie wyrzekła, którym pozostała wierna do końca życia - powiedział wicepremier Piotr Gliński.
rozwiń zwiń