X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Herbert pod koniec życia wraca do Szekspira"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2016 11:00
- Poeta sięga do ostatniego Szekspirowskiego dramatu i postanawia dopisać jeszcze jedną partię do tego tekstu - opowiadał Andrzej Franaszek w Dwójkowej audycji o znaczeniu twórczości mistrza ze Stratfordu dla Zbigniewa Herberta.
Audio
  • O wątkach szekspirowskich w twórczości (ale i w życiu) Zbigniewa Herberta z Andrzejem Franaszkiem rozmawia Dorota Gacek (Wariacje szekspirowskie/Dwójka)
28 lipca mija 18 rocznica śmierci Zbigniewa Herberta (zdj. ilustracyjne)
28 lipca mija 18 rocznica śmierci Zbigniewa Herberta (zdj. ilustracyjne) Foto: PAP/Marcin Obara

W 1998 r. na trzy miesiące przed śmiercią Herberta wyszedł dziewiąty tomik jego wierszy "Epilog burzy". Zagadkowy tytuł interpretowano wówczas na wiele sposobów. Brakowało jednak jakiegoś odautorskiego, zakorzenionego w jednym z wierszy tego zbioru, klucza. - Okazało się, ze w archiwum Herberta pozostał niedokończony wiersz zatytułowany właśnie "Epilog burzy" - przypominał Andrzej Franaszek. Czytelnicy dowiedzieli się wtedy, że owa "burza” nawiązuje do słynnego, ostatniego dramatu Szekspira.

- Tu popadamy w rodzaj konfuzji poznawczej, a na pewno niepokoju czy niepewności - zaczął swoją próbę interpretacji tego niedokończonego tekstu Andrzej Franaszek.

W audycji również: o eseju młodego Herberta napisanym po obejrzeniu "Hamleta" w reż. Laurence’a Oliviera, o różnych odczytaniach "Trenu Fortynbrasa" czy o nagraniach Szekspirowskich dramatów, które polski poeta słuchał pod koniec życia.

***

Tytuł audycji: "Wariacje szekspirowskie"

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Andrzej Franaszek (historyk literatury, krytyk, pracujący obecnie nad biografią Zbigniewa Herberta)

Data emisji: 22.07.2016

Godzina emisji: 22.30

jp/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Charles Simic. Poeta, który pisze na leżąco

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 19:00
– Całe moje życie to bezsenność. Najlepiej mi się myśli, gdy jestem w łóżku – mówił Charles Simic, jeden z gości Festiwalu Miłosza, laureat nagrody Herberta.
rozwiń zwiń