"Herbert pod koniec życia wraca do Szekspira"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2016 11:00
- Poeta sięga do ostatniego Szekspirowskiego dramatu i postanawia dopisać jeszcze jedną partię do tego tekstu - opowiadał Andrzej Franaszek w Dwójkowej audycji o znaczeniu twórczości mistrza ze Stratfordu dla Zbigniewa Herberta.
Audio
  • O wątkach szekspirowskich w twórczości (ale i w życiu) Zbigniewa Herberta z Andrzejem Franaszkiem rozmawia Dorota Gacek (Wariacje szekspirowskie/Dwójka)
28 lipca mija 18 rocznica śmierci Zbigniewa Herberta (zdj. ilustracyjne)
28 lipca mija 18 rocznica śmierci Zbigniewa Herberta (zdj. ilustracyjne) Foto: PAP/Marcin Obara

W 1998 r. na trzy miesiące przed śmiercią Herberta wyszedł dziewiąty tomik jego wierszy "Epilog burzy". Zagadkowy tytuł interpretowano wówczas na wiele sposobów. Brakowało jednak jakiegoś odautorskiego, zakorzenionego w jednym z wierszy tego zbioru, klucza. - Okazało się, ze w archiwum Herberta pozostał niedokończony wiersz zatytułowany właśnie "Epilog burzy" - przypominał Andrzej Franaszek. Czytelnicy dowiedzieli się wtedy, że owa "burza” nawiązuje do słynnego, ostatniego dramatu Szekspira.

- Tu popadamy w rodzaj konfuzji poznawczej, a na pewno niepokoju czy niepewności - zaczął swoją próbę interpretacji tego niedokończonego tekstu Andrzej Franaszek.

W audycji również: o eseju młodego Herberta napisanym po obejrzeniu "Hamleta" w reż. Laurence’a Oliviera, o różnych odczytaniach "Trenu Fortynbrasa" czy o nagraniach Szekspirowskich dramatów, które polski poeta słuchał pod koniec życia.

***

Tytuł audycji: "Wariacje szekspirowskie"

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Andrzej Franaszek (historyk literatury, krytyk, pracujący obecnie nad biografią Zbigniewa Herberta)

Data emisji: 22.07.2016

Godzina emisji: 22.30

jp/kul

Czytaj także

Charles Simic. Poeta, który pisze na leżąco

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 19:00
– Całe moje życie to bezsenność. Najlepiej mi się myśli, gdy jestem w łóżku – mówił Charles Simic, jeden z gości Festiwalu Miłosza, laureat nagrody Herberta.
rozwiń zwiń