Charles Simic. Poeta, który pisze na leżąco

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 19:00
– Całe moje życie to bezsenność. Najlepiej mi się myśli, gdy jestem w łóżku – mówił Charles Simic, jeden z gości Festiwalu Miłosza, laureat nagrody Herberta.
Audio
  • Charles Simic opowiada o swoich inspiracjach i twórczości (Dwukropek/Dwójka)
Charles Simic laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta został w 2014 r.
Charles Simic laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta został w 2014 r.Foto: Beowulf Sheehan (dzięki uprzejmości Festiwalu Miłosza)

– W moim domu są pokoje, które oferują piękny widok. Wydawałoby się, że będzie bardzo przyjemnie tam siedzieć i pisać – powiedział Charles Simic. – Ale poezja nie może wybić się na powierzchnię, jeśli się nie położę – dodał.

We wstępie do książki "Blues o śnieżnym poranku" - wydanego właśnie w Polsce wyboru poezji Charlesa Simica - autor wyjawia dodatkowo, że najlepiej jest, gdy łóżko, w którym pisze, znajduje się w hotelu. W Dwójce zaś opowiadał m.in. o tym, czy powiódł się plan, którego założenia tak kiedyś ujął: "piszę, by wszystkie kobiety świata zakochały się we mnie".

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Andrzej Franaszek

Gość: Charles Simic (poeta, tłumacz i eseista)

Data emisji: 28.05.2015

Godzina emisji: 18.00

mc/mg

Czytaj także

Charles Simic z nagrodą Herberta

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 20:00
W czwartkowym "Notatniku Dwójki" porozmawiamy z Charlesem Simiciem - amerykańskim poetą serbskiego pochodzenia, laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej imienia Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radio było doświadczeniem ogromu świata. Opowieść Charlesa Simica

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 23:00
– Słuchałem stacji pełnych obcej mowy i tajemniczych sygnałów. To było nieomal mistyczne – tak amerykański poeta wspominał radio, którego słuchał w wojennym Belgradzie. 14 maja Charles Simic odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Miłosza. Poezja jako czarna skrzynka

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 10:00
– Myślę, że goście i publiczność tego festiwalu szukają tej zaginionej skrzynki, bo zawarte są w niej prawdy i drogowskazy – mówił poeta Krzysztof Siwczyk.
rozwiń zwiń