Kate Liu: kiedyś miałam problem z Chopinem

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 18:00
- Nie umiałam trafnie uchwycić, o co w tej muzyce chodzi – wyznała na antenie Dwójki laureatka III nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.
Audio
  • Kate Liu: kiedyś miałam problem z Chopinem. (PR, 14.02.2016)
Kate Liu w Konkursie Chopinowskim zajęła trzecie miejsce, nasi słuchacze uznali ją za najlepszą pianistkę zawodów.
Kate Liu w Konkursie Chopinowskim zajęła trzecie miejsce, nasi słuchacze uznali ją za najlepszą pianistkę zawodów.Foto: Grzegorz Śledź/PR2

- Jako dziecko nic nie wiedziałam o Chopinie. Dopiero kiedy znalazłam się w college’u, byłam w stanie dużo lepiej go zrozumieć. Na pewno przyczynił się do tego mój nauczyciel Robert McDonald – opowiadała Kate Liu. Jak wspominała, w drugim roku nauki zaczęła pogłębiać swoją wiedzę o polskim kompozytorze: - Wiele o nim czytałam, o jego życiu, o tym, czego w nim doświadczał. Myślę, że to była najlepsza lekcja, jaką wtedy odebrałam.

Zapraszamy do odsłuchania całej rozmowy, w której również o tym, że Polacy to połowa znajomych Kate Liu na Facebooku, o niezwykłym spotkaniu w Japonii z Kristianem Zimermanem, o przeprowadzce artystki z Singapuru do Chicago czy też o poczuciu wolności, jakie można odnaleźć w muzyce Fryderyka Chopina. W audycji usłyszelismy również nagrania z najnowszej płyty Kate Liu z jej konkursowymi wykonaniami, który wydał NIFC.

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Przygotowała: Róża Światczyńska

Gość: Kate Liu (laureatka III nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego)

Data emisji: 14.02.2016

Godzina emisji: 16.00

jp/kd

Czytaj także

Lang Lang chodzi z Mozartem po krzakach

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 13:30
– To płyta interesująca, niekiedy kontrowersyjna. Lang Lang ciągle poszukuje i czasami błądzi. Ale robi to w sposób pełen wdzięku – mówił Kacper Miklaszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kate Liu: nie przepadam za tym, jak gram...

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 09:00
- Wiem, że inni lubią mnie słuchać. Nigdy do końca nie zrozumiem, jak to możliwe - zastanawiała się laureatka III nagrody XVII Konkursu Chopinowskiego przed swoim radiowym występem.
rozwiń zwiń