Kate Liu: nie przepadam za tym, jak gram...

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 09:00
- Wiem, że inni lubią mnie słuchać. Nigdy do końca nie zrozumiem, jak to możliwe - zastanawiała się laureatka III nagrody XVII Konkursu Chopinowskiego przed swoim radiowym występem.
Audio
Kate Liu podczas koncertu w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, 29.11.2015
Kate Liu podczas koncertu w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, 29.11.2015Foto: Grzegorz Śledź/PR2

- Słuchanie moich własnych nagrań jest dla mnie bardzo trudne. Zawsze bowiem wkraczam na scenę z jakimś planem, a wychodzi zupełnie inaczej - wyjaśniała Kate Liu. - Ale odrobina takiej samokrytyki i słuchanie własnych nagrań to ogromna pomoc w ćwiczeniach - dodała.

Mimo powyższej deklaracji pianistka uwielbia czas spędzony przy instrumencie. - Fortepian daje energię. Kiedy do niego siadam, zapominam o wszystkim. Wspaniałe uczucie. Nawet jeżeli tylko wygłupiam się przy banalnych utworach, dźwięk fortepianu przynosi mi ogromną radość. A za tym idzie natchnienie - podkreśliła.

Czy laureatka Konkursu ma już dość muzyki Chopina? I jacy kompozytorzy czekają, by go zastąpić? O tym w rozmowie z Kate Liu.

***

Rozmawiała: Hanna Szczęśniak

Gość: Kate Liu (pianistka, laureatka Konkursu Chopinowskiego)

Data emisji: 29.11.2015

Godzina emisji: 20.00

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki"

mm/jp

Czytaj także

W konkursie "Mój Chopin" wygrywa Kate Liu!

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 20:00
Przez czas trwania Konkursu Chopinowskiego nasi słuchacze wybierali swoich faworytów. Na podium zabrakło miejsca dla zdobywcy złotego medalu Seong-Jin Cho.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Yundi Li: fortepian to jedna z dróg do szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 14:12
- Chiny przeżywają fortepianowy boom. Około 50 milionów Chińczyków uczy się gry na tym instrumencie. Zapotrzebowanie na muzykę jest ogromne - mówił w Dwójce zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 2000 roku.
rozwiń zwiń