Krystian Zimerman - wczesne interpretacje pianisty

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 17:00
Z okazji przypadających 5 grudnia 67. urodzin Krystiana Zimermana posłuchaliśmy wczesnych Chopinowskich interpretacji pianisty, zarejestrowanych krótko po jego zwycięstwie w Konkursie Chopinowskim. 
Krystian Zimerman
Krystian ZimermanFoto: Radek Pietruszka/PAP

Krystian Zimerman z Orkiestrą Filharmoniczną w Los Angeles

Zabrzmiał Koncert fortepianowy f-moll op. 21 oraz Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 w nagraniu utrwalonym w 1979 roku z Orkiestrą Filharmoniczną w Los Angeles pod dyrekcją wybitnego włoskiego kapelmistrza, Carla Marii Giuliniego.

Posłuchaliśmy także fragmentów archiwalnych występów pianisty w Polsce.

Słynne zwycięstwo w IX Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w 1975 roku

Początki wielkiej kariery Zimermana wiążą się ze słynnym zwycięstwem w IX Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w 1975 roku. Zimerman już od początku był jednym z faworytów publiczności, która po ogłoszeniu werdyktu konkursowego dosłownie oszalała z radości. 28 października zaraz po godzinie 23.00 tłum melomanów sforsował wahadłowe drzwi i chwyciwszy zwycięzcę, zaczął go podrzucać, skandując jego imię.

Słynny krytyk muzyczny i kulturalny Jerzy Waldorff opisywał tamten konkurs tak:

"Pierwszy raz wszakże, w całych półwiecznych dziejach Konkursu stało się tak, że kandydat do Grand Prix ujawnił się od samego początku, świetnym talentem wyprzedzając wszystkich konkurentów. Był to 18-letni Polak Krystian Zimerman, dopiero absolwent Liceum Muzycznego w Katowicach, wychowanek profesora Andrzeja Jasińskiego.

Mając wrodzoną łatwość do pokonywania barier techniki, wyróżniał się grą spontaniczną, w młodzieńczy sposób pełną radosnego polotu. Porywał tak, że - słuchając go - nie chciało się nawet próbować szukania usterek w tym fascynującym popisie. Podobny do młodego Chopina, kiedy grał Koncert e-moll, zdawało się, że to sam Fryderyk po słonecznej drodze dźwięków, w promiennych blaskach nadziei rusza wartko na podbój świata. W rezultacie też pierwszy raz się zdarzyło, że jeden kandydat Konkursu warszawskiego zgarnął wszystkie czołowe nagrody: Grand Prix i Złoty Medal oraz za najlepsze wykonanie Mazurków, Poloneza i Sonaty".

Posłuchaj
59:32 2023_12_03 16_00_45_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Krystian Zimerman - wczesne interpretacje pianisty (Chopin osobisty/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 3.12.2023

Godzina emisji: 16.00

mo/gs

Czytaj także

Bartek Barczyk o Krystianie Zimermanie

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 19:00
W tym wydaniu audycji Adama Sztaby fotograf Bartek Barczyk opowiedział o swych muzycznych fascynacjach. Na bohatera tego spotkania w niedzielnej audycji gość Dwójki wybrał pianistę Krystiana Zimermana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krystian Zimerman gra Chopina

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 17:00
W przededniu 66. urodzin Krystiana Zimermana słuchaliśmy jego Chopinowskich interpretacji sprzed lat. Zabrzmiał m.in Koncert fortepianowy e-moll opus 11 utrwalony niespełna miesiąc po zwycięstwie pianisty w IX Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w 1975 roku.
rozwiń zwiń