Gyorgy Cziffra - pianistyczny fenomen

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2024 17:00
Bohaterem tego wydania audycji był legendarny węgiersko-francuski wirtuoz fortepianu Gyorgy Cziffra. Urodzony w 1921 roku pianistyczny fenomen, którego interpretacje zapisały jedną z najbardziej oryginalnych, a zarazem kontrowersyjnych kart w historii chopinistyki.
Legendarny węgiersko-francuski wirtuoz fortepianu Gyorgy Cziffra jest bohaterem tego wydania audycji. Okładka płyty
Legendarny węgiersko-francuski wirtuoz fortepianu Gyorgy Cziffra jest bohaterem tego wydania audycji. Okładka płytyFoto: materiały promocyjne

Gyorgy Cziffra - węgiersko-francuski wirtuoz fortepianu

15 stycznia minęła 30. rocznica śmierci artysty, którego osobowość kształtowały tyleż dramatyczne losy romskiego emigranta, prześladowanego przez komunistyczny reżim, co fenomenalny talent i skłonność do balansowania na granicy ryzyka, która zbudowała jego charyzmatyczną indywidualność.

W 1968 roku otrzymał francuskie obywatelstwo

Po ucieczce na Zachód i sensacyjnych debiutach w Paryżu, Londynie i Nowym Jorku, Cziffra zrobił błyskotliwą karierę w świecie. W 1968 roku otrzymał francuskie obywatelstwo. W 1981 roku wycofał się z występów estradowych. Zmarł w 1994 r, we francuskim Senlis, w wieku 72 lat.

Chopinowskie interpretacje pianisty

W pierwszej audycji poświęconej jego sztuce posłuchamy kilku chopinowskich interpretacji pianisty, m.in. cyklu 12 Etiud op. 25 nagranych przez niego w 1974 roku.


Posłuchaj
59:28 2024_01_21 16_00_00_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Gyorgy Cziffra - pianistyczny fenomen (Chopin osobisty/Dwójka) 

Chopin w porze niedzielnego obiadu? Sądząc po Państwa zainteresowaniu, każdy czas jest dobry, by słuchać jego muzyki. W tej audycji kluczem jest jednak słowo "osobisty".

Osobisty wybór osobistych interpretacji. Nagrania z radiowego archiwum i najświeższe premiery płytowe, portrety legendarnych chopinistów i współczesne tendencje w wykonawstwie. Próba odpowiedzi na pytania o źródła tzw. chopinowskiego stylu i o to, jak zmienia się sposób odczytania muzyki Chopina w XXI wieku. A w tle - zapowiedzi wydarzeń muzycznych, rozmowy, zagadki i nagrody...

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 21.01.2024

Godz. emisji: 16.00

mo/pr/pg

Czytaj także

Aleksandra Świgut - nadzieja polskiej pianistyki

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2024 17:00
Bohaterką pierwszej noworocznej audycji "Chopin osobisty" była Aleksandra Świgut. Jedna z najciekawszych polskich pianistek młodego pokolenia, utalentowana solistka i kameralistka, laureatka II nagrody ex aequo I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dmitry Ablogin - obiecujący pianista młodego pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2024 17:00
W tym wydaniu audycji kontynuujemy przegląd nowości wydawniczych Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Bohaterem naszego spotkania był Dmitry Ablogin - jeden z najciekawszych pianistów młodego pokolenia, finalista I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie z 2018 roku.
rozwiń zwiń