Tracy Letts "Sierpień. Oklahoma. Hrabstwo Osage"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2011 23:31
Pierwsza po wakacyjnej przerwie audycja ze znanego słuchaczom cyklu. Iwona Malinowska i Janusz Majcherek omawiali sztukę "Sierpień. Oklahoma. Hrabstwo Osage".
Audio

Tym razem Iwona Malinowska i krtytyk teatralny Janusz Majcherek omawiają sztukę amerykańskiego dramaturga - Tracy Lettsa Sierpień. Oklahoma. Hrabstwo Osage. Jest to utwór, który aktualnie podbija sceny amerykańskie, trafił także do Europy. Prapremiera odbyła się w Chicago, potem sztuka grana była na Broadwayu w 2007 roku. Rok później - już grano ją w Londynie. W tym roku w maju wystawiono ją w Teatrze im. Jaracza w Łodzi. 

Autor - aktor z pierwszego zawodu, otrzymał za tę sztukę kilka nagród, w tym nagrodę Pulitzera.Jest to dramat z kategorii rodzinnych. Kiedy rozpoczyna się akcja, poznajemy seniorów rodu - chorą na raka lekomankę - Violet Weston i jej męża - niegdyś głośnego poetę, obecnie zrezygnowanego alkoholika.Westonowie są rodzicami trzech córek, z których dwie ułożyły już sobie życie. Tak przynajmniej wydaje się rodzicom. Mają ze swoimi dziećmi rzadki kontakt.

Bewerly Werston, w trosce o żonę, postanawia zatrudnić pomoc do prowadzenia  domu. Nagle sam znika. Zaniepokojona małżonka wzywa całą rodzinę, by wsparli ją w tej trudnej sytuacji. Po pięciu dniach okazuje się, że Bewerly popełnił samobóstwo.Wtedy najbliżsi zaczynają obrzucać się wzajemnie oskarżeniami, zadają sobie wiele bólu i okrucieństwa. Sztukę przełożyła na język polski Klaudyna Rozhin. Jest to sztuka gwarantująca prawdziwe kreacje aktorskie. We fragmentach sztuki usłyszymy: Krystynę Tkacz (jako Violet Weston) i Dorotę Landowską (w roli Barbary, najstarszej córki Westonów).

Zaraszamy do wysłuchanai fragmentów audycji.

Czytaj także

Cezary Żak - aktor skazany na komedię

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2011 17:50
Wolałbym grywać poważniejsze role, ale zdaję sobie sprawę, że nie ucieknę od komedii. Robię to od 26 lat i już wiem, jak wywołać uśmiech na twarzy widza - mówi aktor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Benefis Janusza Gajosa w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2011 09:23
Wraz z nadejściem jesieni radiowa Trójka wznowiła cieszący się wielką popularnością cykl benefisów legend polskiej kultury
rozwiń zwiń