REKLAMA

Henry James na nowo odczytany

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2011 23:11
Życie i twórczość jednego z najwybitniejszych pisarzy przełomu XIX i XX wieku jest wciąż w Polsce mało znana. Czym zasłużył się dla literatury Henry James? Jaki tak naprawdę był?
Audio
  • Henry James na nowo odczytany. Audycja z udziałem prof. Mirosławy Buchholtz i dr hab. Ewy Łuczak .(PR, 4.12.2011)

Dla wielu pierwsze spotkanie z książkami Henry'ego Jamesa następuje przez ekran kinowy. Powieści tego amerykańsko-brytyjskiego pisarza stały się podstawą scenariuszy takich filmów jak  "Europejczycy" i "Bostończycy" (Jamesa Ivorego), "Portret damy" (Jane Campion), "Plac Waszyngtona" (Agnieszki Holland) czy też "Miłośc i śmierć w Wenecji" (Iaina Softley'ego).

Ostatni z wymienionych filmów jest ekranizacją wydanej niedawno w Polsce powieści "Skrzydła gołębicy". Rok bieżący przyniósł polskiemu czytelnikowi także inną powieść Jamesa: "Złotą czarę".

W audycji "Henry James  na nowo odczytany"  o życiu i twórczości pisarza opowiadali: prof. Mirosława Buchholtz , autorka książki "Henry James i sztuka auto/biografii", oraz dr  habilitowana Ewa Łuczak.

Zapraszają Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

 

Czytaj także

Orwell w kostiumie córki proboszcza

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 16:43
W sobotnim "Wieczorze ze słuchowiskiem": adaptacja kryptoautobiograficznej powieści George’a Orwella.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na rocznicę śmierci Virginii Woolf

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 08:24
"Cieszę się, że żyję, i żal mi nieżyjących" – notowała w swoim dzienniku. Dziewięć lat później, 28 marca 1941 roku, napisała list pożegnalny do męża.
rozwiń zwiń