Wierzę w teatr ludyczny

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 16:27
Spotkanie z Zytą Rudzką, laureatką ubiegłorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za sztukę "Zimny bufet".
Aktorzy grający w słuchowisku Teatru PR Cukier stanik.
Aktorzy grający w słuchowisku Teatru PR "Cukier stanik".Foto: PR

Rudzka zadebiutowała jako poetka jeszcze przed maturą – i już wówczas zaczęła zbierać laury. Za wiersz "Ludzie" odbierała nagrodę z rąk samej Wisławy Szymborskiej. Później, również z sukcesem, zabrała się za powieści (jej "Ślicznotka doktora Josefa" zachwyciła czytelników nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech), by wreszcie zająć się dramatopisaniem.
Rudzka pisze z myślą o scenie, ale jej sztuki z powodzeniem sprawdzają się w Teatrze Polskiego Radia. Kim są ich bohaterowie? To zwykli ludzie, uwikłani w małe i duże dramaty, najczęściej rodzinne, trochę zagubieni w obecnej rzeczywistości, niektórym dawniej było lepiej, inni najchętniej zapomnieliby tamten czas. Teraźniejszość splata się z przeszłością – nie ma tu dynamicznej akcji –  rzecz skupia się w relacjach między postaciami i w języku, jakim ze sobą dialogują.
W audycji Iwony Malinowskiej usłyszą Państwo fragmenty słuchowisk wg sztuk: "Cukier - Stanik", "Nawigacja nocą", "Pęknięta, obwiązana nitką" i "Zimny bufet" z udziałem znakomitych aktorów:  Danuty Szaflarskiej, Stanisławy Celińskiej, Agnieszki Judyckiej, Marii Robaszkiewicz, Małgorzaty Kożuchowskiej, Wojciecha Pszoniaka i Mariusza Bonaszewskiego.
25 kwietnia (środa), godz. 21:30

Czytaj także

Cukier Stanik

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2011 22:47
Zapraszamy na premierę słuchowiska wg dramatu Zyty Rudzkiej. Reżyserował Andrzej Piszczatowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zimny bufet

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 21:05
Zapraszamy na premierę słuchowiska według sztuki Zyty Rudzkiej, nagrodzonej w 2011 roku Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną. Reżyseruje Darek Błaszczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Scena teatralna Trójki" serwuje "Zimny bufet"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2012 09:33
Matka w trzech odsłonach: Matriochy, Matriony i Matrioszki, symbolizujących trzy etapy życia, rozmawia ze swoimi dziećmi, próbując niejako pomóc im w odbyciu żałoby po swojej śmierci. Sztuka nagrodzona Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną.
rozwiń zwiń