REKLAMA

Jak się Tischner z papieżem przyjaźnił

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2012 13:48
Wspólnota filozoficznej myśli i… upodobanie do polskich gór. O przyjaźni Ojca Świętego z ks. prof. Józefem Tischnerem opowiedział w Dwójce Wojciech Bonowicz – biograf Tischnera i poeta.
Audio
Jan Paweł II i ks. Józef Tischner w Castel Gandolfo
Jan Paweł II i ks. Józef Tischner w Castel GandolfoFoto: tischner.pl

Kleryk Józef Tischner poznał Karola Wojtyłę w krakowskim seminarium. Młody ksiądz doktor prowadził wówczas wykłady z etyki społecznej. Był to rok 1953.  
Potem był czas wieloletniej współpracy, wspólnych rozmów, wymiany myśli (słynne spotkania intelektualistów w Castel Gandolfo zainicjowane przez ks. Tischnera i Krzysztofa Michalskiego). Czas serdecznej zażyłości.
Ich ostatnie spotkanie odbyło się 17 czerwca 1999 roku na Wawelu. Ksiądz Tischner – ciężko chory, był już po drugiej operacji – został przywieziony na wózku inwalidzkim. Miesiąc później papież napisał do ks. Tischnera przejmujący list: "Było to spotkanie na Wawelu, ale zbyt pospieszne. Bo w ogóle cały ten przejazd przez Polskę to była wielka gonitwa. A z Księdzem Profesorem trzeba było mi dłużej się spotkać. Czy potrafi przyjechać do Rzymu – trudno to sobie teraz wyobrazić. Już ostatnia sesja była bez Niego. Więc stale się z Nim spotykam, choć bez słów. A jest to spotkanie z Hiobem (…)".
W rocznicę śmierci Jana Pawła II nadaliśmy audycję, w której o przyjaźni papieża i ks. Tischnera opowiadał Wojciech Bonowicz, autor m.in. biografii księdza profesora oraz zbioru gawęd o księdzu Tischnerze "Kapelusz na wodzie".
Audycję przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

Posłuchaj nagrań związanych z ks. Tischnerem w serwisie Radia Wolności

Czytaj także

Pisarze księdza Józefa Tischnera

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2010 13:00
Z okazji 10. rocznicy śmierci ks. prof. Józefa Tischnera zapraszamy na audycję poświęconą bliskim mu pisarzom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tischner: religia jest dla ludzi wolnych

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 12:00
Mówił o trudnej wolności, o dialogu, o etyce, która rodzi się w spotkaniu z drugim człowiekiem. W 85. rocznicę urodzin ks. prof. Józefa Tischnera wspominamy - z archiwum Polskiego Radia i Radia Wolna Europa - poświęcone mu audycje.
rozwiń zwiń