Christie: w wykonawstwie muzyki zawsze stawialiśmy na autentyzm

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 13:03
- Naszym zadaniem było wykonywanie muzyki XVII i XVIII wieku w oparciu o najnowszą wiedzę historyczną oraz z wykorzystaniem dawnych instrumentów lub ich kopii - podkreślał w Dwójce założyciel i legendarny szef zespołu Les Arts Florissants.
Audio
  • Z Williamem Christiem rozmawia Krzysztof Dziuba (Letni festiwal muzyczny)
William Christie (na zdj.) poprowadził 1 sierpnia 2017 roku na festiwalu BBC Proms solistów oraz Chór i Orkiestrę Wieku Oświecenia
William Christie (na zdj.) poprowadził 1 sierpnia 2017 roku na festiwalu BBC Proms solistów oraz Chór i Orkiestrę Wieku OświeceniaFoto: PAP/EPA/PEPE TORRES

Petra Müllejans©Annelies van der Vegt-1200.jpg
Petra Müllejans i barok szalonych studentów

 Od lat przywracamy do życia koncertowego dzieła zapomnianych twórców. Krytycznym okiem przyglądamy się również dziełom kompozytorów, których gra się od lat, takich jak Monteverdi, Bach, Rameau, Handel. Ich muzyka była zawsze obecna, ale traktowało się ją trochę po macoszemu – opowiadał William Christie o działalności Les Arts Florissant.

W nagraniu audycji posłuchamy również m.in o związkach Christiego z muzyką francuską czy ogólniej: z kulturą Francji. – Obraz Francji jawi mi się jako kulturowa stacja kolejowa. My jesteśmy tragarzami  mówił obrazowo artysta.

***

Rozmawiał: Krzysztof Dziuba

Gość: William Christie (dyrygent)

Data emisji: 1.08.2017

Godzina emisji: 20.30

Materiał wyemitowano w audycji "Letni festiwal muzyczny".

jp/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Scherzo jest tu tak szalone, jakby kompozytor tracił rozum"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 10:45
- Pierwszy koncert skrzypcowy Szostakowicza to ogromny wysiłek, który wyczerpuje człowieka na każdym poziomie – mówi skrzypaczka, która u boku  BBC National Orchestra of Wales wystąpiła na festiwalu BBC Proms.
rozwiń zwiń