REKLAMA

Alena Baeva: spuścizna Wieniawskiego zmieniła cały świat

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 08:00
- Jego dorobek jest niezwykle cenny i piękny. Wieniawski to jeden z najwspanialszych twórców w dziejach muzyki piszących na skrzypce - powiedziała solistka koncertu na festiwalu "Chopin i jego Europa".
Audio
  • Wywiad z Aleną Baevą (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Alena Baeva
Alena BaevaFoto: Vladimir Shirkov/materiały prasowe

Artystka, która w dorobku ma m.in. wygraną w XII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2001 roku (do tego dziewięć dodatkowych nagród specjalnych, choćby za najlepsze wykonanie utworu współczesnego) wystąpiła na scenie Filharmonii Narodowej w Warszawie, wykonując II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Wieniawskiego.

Urodzona w 1985 w Kirgizji skrzypaczka stwierdziła, że twórczość Wieniawskiego to spuścizna, która zmieniła cały muzyczny świat, nie tylko skrzypcowy. - Dlatego już od najmłodszych lat traktowałam go niemal jak boga. Od samego początku miałam z Wieniawskim bardzo osobistą relację. Nie sposób nie odczuwać przyjemności z grania jego muzyki - powiedziała w rozmowie przy okazji warszawskiego koncertu.

- Koncert d-moll, który na marginesie jest bardziej popularny od pierwszego Koncertu fis-moll, grałam już w dzieciństwie. Miałam bodaj jedenaście lat, kiedy się z nim zetknęłam. Od tamtej pory nie miałam okazji do niego wrócić. Wielokrotnie wykonywałam pierwszy koncert, ale z jakiegoś powodu drugi koncert Wieniawskiego traktowałam z jakąś nabożną czcią. To genialne dzieło. 

Jak przyznała, ochoczo przystała na propozycję dyrektora artystycznego festiwalu Stanisława Leszczyńskiego, który zasugerował jej zagranie tego koncertu razem z Orkiestrą XVIII wieku na instrumentach historycznych. - Czułam przez te wszystkie lata, że nie powinnam sama proponować grania go, że koncert wymaga szczególnych okoliczności, musi się przytrafić wyjątkowa okazja. Oto ona - zdradziła okoliczności swojego występu na festiwalu Chopin i jego Europa Baeva.

O tym, jakie wyzwania to za sobą niosło, oraz m.in. jak na styl grania wpłynęła zmiana strun na jelitowe - słuchać można w nagraniu rozmowy z artystką.

***

Tytuł audycji: Letni Festiwal Muzyczny

Rozmawiał: Grzegorz Dąbrowski

Gość: Alena Baeva (skrzypaczka)

Data emisji: 28.08.2019

Godzina emisji: 20.00

at/bch


Czytaj także

Grzegorz Nowak: "Strasznego dworu" jeszcze nikt tak nie wykonał

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 12:00
- Oprócz samego Moniuszki! Cieszę się, że po raz pierwszy mogę tę operę wykonać tak, jak ją napisał kompozytor - mówił dyrygent w przerwie wykonania słynnego dzieła kompozytora podczas festiwalu "Chopin i jego Europa" 2019. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julianna Awdiejewa: od muzyki też trzeba odpocząć

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 11:00
- To było bardzo pracowite lato. Uczestniczyłam w wielu festiwalach, odwiedziłam Davos i La Roque D’Antheron. Warszawa jest dla mnie ostatnim przystankiem w tym sezonie - powiedziała pianistka w przerwie swojego recitalu na festiwalu Chopin i jego Europa.
rozwiń zwiń