REKLAMA

Pietruszka i Pierre

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2011 20:00
...czyli Boulez dyryguje Strawińskim na fetiwalu w Kolonii.

Balet Igora Strawińskiego powstał dla Sergiusza Diagilewa w 1911 roku. Kompozytor po latach dokonał rewizji, Pierre Boulez wybrał jednak wersję pierwotną. Pietruszka uważany jest za dzieło idealnie łączące wszystkie sztuki: muzykę, choreografię, opowiadanie historii i scenografię w synkretyczny twór. Rzecz dotyczy tytułowego pajacyka (Pietruszka to zdrobnienie od imienia Piotr), który ożywa w czasie karnawału, wiedziony dźwiękiem fletu Czarodzieja przeżywa miłość tragiczną i ginie. Ale jakże może zginąć, wszak to tylko kukiełka.

Baśniowy nastrój utrzymują także bajki muzyczne, zadedykowane dzieciom Cypriana Godebskiego, skomponowane przez Maurycego Ravela. Utwory, pomyślane na fortepian na cztery ręce, zostały przez autora zorkiestrowane i stały się podstawą kolejnego baletu wystawionego przez trupę Diagilewa.

 

Zaprasza Joanna Grotkowska

 

Program

Maurice Ravel Moja matka gęś

Arnold Schoenberg Koncert skrzypcowy op. 36

Igor Strawiński Pietruszka (wersja oryginalna z 1911)

Wyk. Michael Barenboim – skrzypce, Mahler Chamber Orchestra, Pierre Boulez  - dyrygent

(Kolonia, 8.05.2011)

 

26 czerwca (niedziela), godz. 20:00Czytaj także

Boulez odkrywa bajkowość partytur Szymanowskiego!

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2010 00:10
- Muzyka Szymanowskego fascynowała mnie od bardzo dawna - twierdzi jeden z najwvbitniejszych dyrygentów naszych czasów Pierre Boulez.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezent na rocznicę ślubu

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 14:17
Robert Woods Bliss obchodził trzydziestą rocznicę swego ślubu. Aby uczcić to wydarzenie, zamówił utwór u Igora Strawińskiego.
rozwiń zwiń