X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Muzyka na koronację - transmisja w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2011 20:45
24 maja 1829 roku w katedrze św. Jana w Warszawie odbyła się koronacja cara Mikołaja I na króla Polski. Oprawę muzyczną tej uroczystości zapewniło dwóch znakomitych kompozytorów: Józef Elsner i Karol Kurpiński.
Audio

Żadne koszta nie były zbyt wielkie na tę okazję, zatem do dyspozycji twórców oddano potężny aparat wykonawczy – w sumie 300 muzyków i śpiewaków. Wykonanie prowadził Karol Kurpiński, solo skrzypcowe wykonał Karol Lipiński. Nic więc dziwnego, że było to ważne wydarzenie w muzycznym życiu Warszawy.

Józef
Józef Elsner i Karol Kurpiński

 

Oba dzieła zostaną przypomniane dziś na Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie. Kontekst polityczny dawno przebrzmiał – pozostały jedynie wartości artystyczne, nieprzemijające. Tym bardziej, że "Te Deum" Kurpińskiego zabrzmi w wersji pierwotnej, przygotowanej z manuskryptu znajdującego się w Bibliotece Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego.

Transmisję z Krakowa poprowadzi Grażyna Teodorowicz

Program

Józef Elsner Solemnis Coronationis Missa in C op. 51 na 4 głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę
Karol Kurpiński Te Deum na głosy solowe, chór i orkiestrę


Wyk. Sabina von Walther – sopran, Manuela Leonhartsberger – sopran, Tanja Ariane Baumgartner – alt, Thomas Ebenstein – tenor, Kirlianit Cortes – tenor, Liudas Mikalauskas – bas, Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Krakowska Orkiestra Festiwalowa, Kaspar Zehnder - dyrygent

24 lipca (niedziela), godz. 20:30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powrót tandemu Shelley-Lisiecki

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 17:55
Jak co roku, jeden z koncertów Festiwalu "Chopin i jego Europa" powierzony został piętnastoletniemu polskiemu geniuszowi oraz jego brytyjskiemu mentorowi. Na środową transmisję zaprasza Róża Światczyńska.
rozwiń zwiń