REKLAMA

Muzyka na koronację - transmisja w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2011 20:45
24 maja 1829 roku w katedrze św. Jana w Warszawie odbyła się koronacja cara Mikołaja I na króla Polski. Oprawę muzyczną tej uroczystości zapewniło dwóch znakomitych kompozytorów: Józef Elsner i Karol Kurpiński.

Żadne koszta nie były zbyt wielkie na tę okazję, zatem do dyspozycji twórców oddano potężny aparat wykonawczy – w sumie 300 muzyków i śpiewaków. Wykonanie prowadził Karol Kurpiński, solo skrzypcowe wykonał Karol Lipiński. Nic więc dziwnego, że było to ważne wydarzenie w muzycznym życiu Warszawy.

Józef
Józef Elsner i Karol Kurpiński

 

Oba dzieła zostaną przypomniane dziś na Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie. Kontekst polityczny dawno przebrzmiał – pozostały jedynie wartości artystyczne, nieprzemijające. Tym bardziej, że "Te Deum" Kurpińskiego zabrzmi w wersji pierwotnej, przygotowanej z manuskryptu znajdującego się w Bibliotece Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego.

Transmisję z Krakowa poprowadzi Grażyna Teodorowicz

Program

Józef Elsner Solemnis Coronationis Missa in C op. 51 na 4 głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę
Karol Kurpiński Te Deum na głosy solowe, chór i orkiestrę


Wyk. Sabina von Walther – sopran, Manuela Leonhartsberger – sopran, Tanja Ariane Baumgartner – alt, Thomas Ebenstein – tenor, Kirlianit Cortes – tenor, Liudas Mikalauskas – bas, Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Krakowska Orkiestra Festiwalowa, Kaspar Zehnder - dyrygent

24 lipca (niedziela), godz. 20:30

Czytaj także

Powrót tandemu Shelley-Lisiecki

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 17:55
Jak co roku, jeden z koncertów Festiwalu "Chopin i jego Europa" powierzony został piętnastoletniemu polskiemu geniuszowi oraz jego brytyjskiemu mentorowi. Na środową transmisję zaprasza Róża Światczyńska.
rozwiń zwiń