Tęgie Chłopy wydali "Wesele"! Posłuchaj koncertu

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 14:00
Znany słuchaczom Dwójki zespół wystąpił na scenie Muzycznego Studia PR im. A. Osieckiej. Zapraszamy na retransmisję tego wydarzenia.
Michał Maziarz, Maciej Filipczuk. Koncert kapeli Tęgie Chłopy na Muzycznej Scenie Tradycji
Michał Maziarz, Maciej Filipczuk. Koncert kapeli Tęgie Chłopy na "Muzycznej Scenie Tradycji"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Wesele 1200.jpg
"Mieliśmy problem z płytą, bo nikt z nas nie był zamężny ani żonaty"

Zespół o swojej płycie "Wesele":

Wesela się zmieniają - stare obrzędy odchodzą, zastępują je nowe zwyczaje. Ale choć nad głowami nie latają już scyzoryki i nie idą w ruch sztachety, nie rozplata się i nie obcina warkocza Młodej, to nie można wyobrazić sobie wesela bez muzyki!
Starodawna muzyka z Kielecczyzny - nasza ulubiona - unosiła tańczących pod sam sufit. Do nieba! Kobiety „ośpiewywały” wesele, asystowały przy oczepinach, improwizowanymi naprędce „śpiwami” wbijały szpilę tym, którzy skąpili na czepek, albo osobom, które mimo stosownego wieku wciąż zwlekały z własnym ślubem. Wszyscy znali swoje role: Młodzi i rodzice, druhny i drużbowie, weselny starosta, muzykanci i śpiewaczki, wreszcie goście, a wśród nich ci nieproszeni, czyli wieczorowcy.

Takie właśnie wesela chcemy przywołać na naszej płycie. Dawne - melodią i brzmieniem, a te całkiem współczesne - naszą energią i codziennym, żywym doświadczeniem.

Jesteśmy po to, by obrzęd się dokonał, by wszyscy się w nim odnaleźli, bo wesele dzisiaj, tak jak i dawniej, przeprowadza Młodych do nowego życia.

Takim przejściom zawsze towarzyszy obawa, ale nie bójcie się - mamy mapę terra incognita, po której kawaler i panna wędrują przez chwilę by opuścić ją jako mąż i żona.

Zapraszamy na nasze wesele!


Leszek Możdżer o płycie "Wesele":
(...) Tęgie Chłopy wykonują świetną robotę. Widać tu intelektualną pracę włożoną w rozpoznanie zasad rządzących ludową frazą, słychać troskliwość w stosunku do tradycyjnej formy, która nakazuje, by nieść ją uważnie i ostrożnie, tak, aby nie uszkodzić jej krawędzi. Czuć wyzierającą z ich pracy świętość i godność Ludzi Ziemi. Bo to jest język Ziemi. Nasz język. Odradzamy się dzięki takim płytom.


tęgie chlopy - muz scena tradycji -25.jpg
Tęgie Chłopy na "Muzycznej Scenie Tradycji". Zobacz wideo

Wojciech Waglewski o płycie "Wesele":

Muzyka, nazwijmy ją umownie "źródłową", czyli folklor miejski i wiejski przez całe lata robiła wszystko, by oddalić się od własnych korzeni. Polukrowana, zideologizowana - straciła cały animusz i stała się monidłem ku pokrzepieniu serc, najczęściej zagranicznej Polonii. Wystarczy przywrócić jej mądrość i energię, dodać umiejętności i niekłamaną radość grania, by znów wróciła do nas i stała się perełką naszej kultury.
Na swojej kolejnej płycie Tęgie Chłopy udowadniają, że to się musi udać i… że już się udaje.


Wykonawcy:
Tęgie Chłopy w składzie:
Maniucha Bikont tuba, śpiew
Maciej Filipczuk skrzypce
Ewa Grochowska skrzypce, śpiew
Mateusz Kowalski akordeon, skrzypce, śpiew
Michał Maziarz skrzypce, sakshorn tenorowy
Dorota Murzynowska baraban
Szczepan Pospieszalski trąbka
Michał Żak klarnet, saksofon sopranowy
Marcin Żytomirski skrzypce
gościnnie:
Stanisław Witkowski klarnet, śpiew
Mikołaj Kubicki rap, trąbka

Organizatorzy: Program 2 Polskiego Radia oraz Agencja Michała Żaka „Wodzirej”

***
Na retransmisję koncertu w "Słuchaniu świata"  zapraszamy w niedzielę (11.02) w godz. 15.00-16.00. Audycję poprowadzi Kuba Borysiak

jp/bch

Zobacz więcej na temat: folk koncert kultura ludowa
Czytaj także

Jak Dobrzeliniacy na festiwal w Kazimierzu jechali

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 15:49
- Ten film jest o zderzeniu świata starszych ludzi z energią młodości. Wydaje mi się, że udało się nam to pokazać - o dokumencie "W drodze" opowiadał w Dwójce jego reżyser Krzysztof Rzączyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Źwierściadło". Pierwsza polska składanka avant-folkowa

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 17:31
- Na gruncie polskim ten termin nie był dotąd używany - o płycie zbierającej nagrania artystów takich jak Księżyc, Ola Bilińska czy Loopus Duo opowiadał w Dwójce jej kompliator Remigiusz Hanaj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Pomianowska: trzeba uczyć improwizowania

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 15:44
- Stworzenie nowej melodii to największe wyzwanie w każdej kulturze. Gdy masz melodię, napisanie według niej symfonii nie jest już takie trudne - mówiła w Dwójce Maria Pomianowska.
rozwiń zwiń