Paradoks porad. Czy warto pytać innych o zdanie?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2016 14:00
- Proszenie o radę jest zaszczytem dla osoby, którą się prosi. To gest przyjaźni, w którym niestety pojawia się pewien zgrzyt - mówił w Dwójce filozof Robert Piłat.
Audio
  • Paradoks porad. Czy warto pytać innych o zdanie? (Rachunek myśli/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: SerenaWong/Pixabay/domena publiczna

Z udzielaniem porad wiąże się paradoks. Z jednej strony udajemy się po poradę do kogoś, kto, jak sądzimy, jest bardziej kompetentny w danej kwestii. Z drugiej strony dajemy sobie prawo do przyjęcia lub odrzucenia jego porady, przypisując sobie z kolei wystarczającą do tego kompetencję. Co więcej, doradzający, który może czuć dyskomfort z powodu odrzucenia pomocy, staje przed pewną dodatkową trudnością. - Radząc, musimy być wierni sobie i własnym doświadczeniom. Z drugiej strony trudno oczekiwać od ludzi aż tak wielkiej wspólnoty, żeby nasza własna mądrość przelewała się w czyjąś inną. Ten zgrzyt jest groźny - zauważał prof. Piłat.

W audycji rozmawialiśmy o genezie mody na poradniki i niebezpieczeństwach związanych z czytaniem tego typu książek. Mówiliśmy też o cechach, które posiada dobra rada. Swoimi doświadczeniami w tym temacie dzielili się słuchacze.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadzi: Barbara Schabowska

Gość: prof. Robert Piłat (filozof)

Data emisji: 19.11.2016

Godzina emisji: 23.00

bch/jp

Czytaj także

Asertywność jest sztuką. Jak odmawiać, by nikogo nie urazić?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 19:29
Nikt nie lubi słyszeć odmowy, gdy o coś prosi. Ale też nikt nie musi się na wszystko zgadzać. Każdy z nas ma prawo do swojego zdania, własnych poglądów, odczuć i upodobań, jednak wielu z nas ma problem z ich wyrażaniem, obawiając się o to, że mogą różnić się od myśli innych. Jak oznajmiać, że się z kimś nie zgadzamy i jak mówić ,,nie”, aby nikogo nie urazić i jednocześnie nie oszukiwać samego siebie?
rozwiń zwiń